Úverovanie domácností v auguste pokleslo. Čisté nové obchody predstavovali sumu 779,9 mil. eur a oproti júli je to zníženie až o 10,1 %. Objemy čistých nových úverových obchodov od začiatku tohto roka viac-menej klesajú. Aktuálny augustový pokles bol však druhý najväčší. Tok úverov na bývanie je na Slovensku aj napriek koronakríze podľa Národnej banky Slovenska stále pomerne silný.
Najvýraznejší pokles úverovania bol podľa analytičky Poštovej banky Jany Glasovej v apríli, a to až o pätinu v porovnaní s marcovým objemom. Tento prepad bol spôsobený hlavne koronakrízou a s tým spojenou zmenou spotrebiteľského správania. Ľudí totiž zaujímalo predovšetkým zdravie a riešenie napríklad nového bývania odložili na neskôr. V máji a v júni prišiel rast nových úveroch, čo súviselo podľa analytičky hlavne s opätovným otváraním ekonomiky. V júli ale už opäť prišiel pokles nových úverov o 1,4 % a v auguste sa tento pokles ešte výrazne prehĺbil.
Celkový stav postupne rastie
Celkový stav úverov poskytnutých obyvateľstvu predstavoval ku koncu augusta 39,76 mld. eur, čo v medziročnom porovnaní predstavuje nárast o 6,9 %. Podobné tempo bolo podľa Glasovej aj v predchádzajúcich mesiacoch. Oproti minulému roku sa zvýšil hlavne stav úverov na nehnuteľnosti, a to o 9,3 %. Naopak, spotrebiteľské úvery poklesli medziročne o 5,3 %. „V porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška teda úverovanie obyvateľstva naďalej rastie, ale rast sa týka hlavne úverov na nehnuteľnosti,“ povedala Glasová.
Rast úverov je podľa centrálnej banky pomerne silný aj napriek tomu, že vo všeobecnosti sú banky od vypuknutia koronakrízy opatrnejšie a interné limity majú v niektorých prípadoch prísnejšie, ako samotné limity Národnej banky Slovenska (NBS). „V súčasnej situácii nevnímame ako potrebné a vhodné zásadne zmierňovať nastavenie limitov zo strany NBS,“ informuje banka. Z pohľadu rizikovosti nových úverov je podľa nej dôležité, že vývoj vo viacerých ukazovateľoch, ako trh práce, príjmy obyvateľstva, či trh nehnuteľností, podlieha stále vysokej neistote. Ich prípadný negatívny vývoj by mohol podľa centrálnej banky zhoršiť schopnosť domácností splácať svoje záväzky bankám.
Vplyv pandémie
Ani v nadchádzajúcich mesiacoch Poštová banka nevylučuje, že dopyt po úveroch bude ďalej slabnúť, nakoľko ekonomická recesia spôsobená koronavírusom obmedzí možnosti ľudí kupovať nehnuteľnosti či drahšie spotrebné tovary. Konečný vývoj ale bude závisieť hlavne od toho, ako dopadne kríza na náš trh práce, koľko ľudí pripraví o prácu, koľko ľudí sa bude musieť popasovať so znížením svojho príjmu a podobne.
Dôležitú úlohu v tomto vývoji zohrá podľa Glasovej aj druhá vlna pandémie, ktorá by mohla zanechať ešte výraznejšie stopy na našom trhu práce. „Nezamestnanosť bude teda rásť ešte aj budúci rok. Od toho sa bude potom vyvíjať aj dopyt po úveroch a nehnuteľnostiach. Naďalej ale bude platiť, že ľudí k riešeniu vlastného bývania bude motivovať nízka úroková sadzba z hypoték,“ uzavrela Glasová.