Banky postupne pristupujú k znižovaniu sadzieb. Hypotéky sú od začiatku prázdnin lacnejšie v ČSOB, Prima banke, Tatra banke i Slovenskej sporiteľni.
„O nutnom poklese sadzieb sa síce hovorí od začiatku roka, no zmeny sú skôr kozmetické než rázne,“ hovorí finančný analytik Swiss Life Select Pavel Škriniar.
Testovacia úroková sadzba
Pre záujemcu o kúpu nehnuteľnosti však aj po poklese ostáva bývanie rovnako nedostupné. Zníženie mesačnej splátky určite podľa analytika poteší, avšak úverové limity žiadateľom ostávajú aj po znížení sadzieb nezmenené.
„V podstate je úplne jedno, či vám banka ponúkne sadzbu 4 % alebo 5 %, pri najobľúbenejších fixáciách to nebude mať vplyv na výšku hypotéky,“ poznamenal analytik.
Väčšina Slovákov nemá skúsenosti s kryptoaktívami a môže čeliť podvodom. Ako sa pred nimi chrániť?
Niečo iné bude podľa neho, ak sadzby klesnú pod 4 %. Vtedy sa totiž zníži aj testovacia úroková sadzba.
„Pri úrokoch nad 4 % je pri krátkych fixáciách výška testovacej sadzby vo výške 6 %, pri úrokoch pod 4 % sa rovná súčtu sadzby a 2 %,“ vysvetľuje Škriniar.
Dlhšia fixácia, vyšší úver
Najobľúbenejšie fixácie úrokových sadzieb sú troj- a päťročné. Ak však žiadateľ bude mať záujem o desať- a viacročnú fixáciu, môže získať vyšší úver.
Napríklad v jednej banke je päťročný fix podľa analytika vo výške 4,29 % a desaťročný vo výške 4,69 %. Žiadateľa s príjmom 2 500 eur mesačne by tak pri 30-ročnej splatnosti mohli získať buď 204 508 eur alebo 211 487 eur.
Pôžičku či úver majú dve pätiny Slovákov. Kvôli čomu sa najčastejšie zadlžujú?
V prípade 20-ročnej splatnosti a dvadsaťročnej fixácie s úrokom 4,89 % by do úvahy pripadali podľa Škriniara takéto limity: pri 5-ročnom úroku 4,29 % úver do 171 144 eur; pri 10-ročnom úroku 4,69 % do 175 497 eur; pri 20-ročnom úroku 4,89 % až 187 512 eur.
„Vyšší úrok znamená vyššiu splátku, no v prípade dlhších fixácií sa znižuje testovacia úroková sadzba. Vďaka tomu je možné žiadateľovi ponúknuť vyšší úver, ktorý sprístupní nehnuteľnosť podľa vašich predstáv,“ uzatvára analytik.