Stav úverov na bývanie vzrástol aj v decembri. Ako vyplýva z údajov Národnej banky Slovenska, ku koncu vlaňajška to bola suma 30,331 mld. eur pri medziročnom zvýšení o 9,8 %. Tempo medziročného rastu sa v poslednom mesiaci roka mierne zrýchlilo, keďže v novembri to bol rast na úrovni 9,6 %. Zrýchlenie tempa rastu súvisí podľa analytikov s predzásobením pred účinnosťou regulácie Národnej banky Slovenska od roku 2020.
Národná banka Slovenska upravila limit pre maximálny podiel splátok k príjmu zníženému o životné minimum z 80 % na 60 %. Ako pre agentúru SITA povedala analytička Poštovej banky Lucia Dovalová, od začiatku roka 2019 tempo rastu úverov na bývanie klesalo, no po oznámení nového opatrenia s účinnosťou od roka 2020 sa v októbri zrýchlilo. „Predpokladáme, že pred zavedením tohto prísnejšieho opatrenia, sa obyvatelia snažili využiť ešte aktuálne „voľnejšie podmienky“. Po zavedení prísnejších pravidiel od nového roka, s veľkou pravdepodobnosťou, dynamika rastu úverov na bývanie spomalí,“ povedala Dovalová.
Rast zadlženosti je podporený ekonomickým vývojom
Zadlžovanie slovenských domácností rastie v súčasnosti podľa Dovalovej najrýchlejším tempom v rámci EÚ. Je to spôsobené viacerými faktormi, ktoré majú spoločného menovateľa v ekonomickom vývoji. Klesá nezamestnanosť, rastú mzdy a úrokové sadzby z úverových produktov sú nízke. Patria medzi najnižšie v celej únii. „A v dôsledku snahy využiť priaznivé podmienky na našom úverovom trhu rastie zadlženosť. Na Slovensku zadlženosť podporuje aj fakt, že našinci zväčša chcú vlastniť nehnuteľnosť, v ktorej bývajú,“ povedala Dovalová.
Za posledných desať rokov sa objem úverov na bývanie výrazne zvýšil, v roku 2009 to pritom nebola ani suma 10 mld. eur. Úvery na bývanie poskytuje 17 bánk. Hypotekárne banky v minulosti postupne rozširovali možnosti financovania bývania aj o spotrebné úvery zabezpečené nehnuteľnosťou a iné úvery na bývanie. Tieto úvery na bývanie postupne začali nahrádzať klasické hypotéky. V rámci stavebného sporenia pôsobia na trhu tri stavebné sporiteľne.