Taliansko vo štvrtok prisľúbilo množstvo investícií v Tunisku. V spolupráci s Medzinárodným menovým fondom (MMF) chce Rím pomôcť pri stabilizácii hospodárskej krízy v tejto severoafrickej krajine a zastaviť zvýšený počet migrantov prichádzajúcich na Apeninský polostrov zo severu Afriky.
Najhoršia kríza za generáciu
Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) tvrdí, že Tunisko zažíva najhoršiu krízu za generáciu, pričom inflácia sa pohybuje okolo 11 % a potraviny sú čoraz vzácnejšie.
Vláda rokuje s MMF o pôžičke 2 až 4 miliardy dolárov, aby sa vyrovnala s rozpočtovým deficitom, ktorý zhoršila pandémia COVID-19 a dôsledky ruskej vojny na Ukrajine.
Bolestivé reformy
Na oplátku za dohodu by sa však Tunisko muselo zaviazať k bolestivým reformám vrátane zmenšovania sektora verejnej správy, jedného z najväčších na svete, ktorý pohlcuje asi tretinu štátneho rozpočtu.
MMF tiež požaduje postupné zrušenie dotácií a privatizáciu štátnych podnikov, čo znamená masívne prepúšťanie a zhoršovanie nezamestnanosti.
Strategický význam Tuniska
Minister zahraničia Antonio Tajani prisľúbil, že pri rokovaniach s MMF bude pracovať v mene Tuniska, pričom zopakoval návrh Talianska, aby sa pôžička poskytla v dvoch tranžiach a nebola plne závislá od všetkých reforiem.
Taliansko chce podľa neho stabilné a prosperujúce Tunisko, pretože sa stalo hlavným východiskovým bodom pre mnohých migrantov, ktorí odtiaľ smerujú do Talianska.
„Pre nás je základným bodom zaručenie stability Tuniska,“ povedal Tajani, ktorý zdôraznil, že Taliansko nemôže vystupovať ako „kolonizátor“.
Taktiež dodal, že medzinárodné spoločenstvo nemôže podceňovať strategický význam Tuniska v oblasti Stredozemného mora a severnej Afriky. „Pretože sú tu ďalšie záujmy – a myslím na Rusko a dokonca aj Čínu – ktoré prichádzajú,“ povedal Tajani.
(1 EUR = 1,1015 USD)