Zriadenie centrálneho registra účtov naberá už konkrétnejšiu podobu. Minister vnútra Roman Mikulec totiž predložil do pripomienkového konania návrh zákona o centrálnom registri účtov.
Cieľom je prebratie eurosmerníc, ktoré bránia prianiu špinavých peňazí alebo financovaniu terorizmu a ktoré majú uľahčiť využívanie finančných informácií. Pripomienkové konanie sa končí 18. mája. Zákon by mal byť účinný od 1. decembra tohto roka.
Zásah do súkromia
Po schválení legislatívy budú mať oprávnené orgány verejnej moci prístup k informáciám o majiteľoch finančných účtov. Rezort vnútra to odôvodňuje zvýšením efektivity pri predchádzaní, odhaľovaní, vyšetrovaní alebo stíhaní páchateľov závažných trestných činov, resp. následnom zaistení majetku a výnosov z trestnej činnosti.
Zriadenie centrálneho registra účtov bolo požiadavkou eurokomisie, Mikulec sa odvoláva aj na expertov
Viacerí odborníci však pri predbežnom pláne rezortu hovorili o zásahu do súkromia bežných ľudí. Vytvorenie takého registra má podľa nich zároveň veľký potenciál na zneužitie takýchto citlivých informácií.
Ministerstvo nejde nad rámec smernice
No ako uviedol predseda výboru NR SR pre financie a rozpočet Marián Viskupič (SaS), ministerstvo vnútra sa nakoniec rozhodlo upustiť od kontroly zostatku peňazí na účtoch ľudí a firiem.
„Považujeme za správne, že ministerstvo vnútra nejde napokon nad rámec európskej smernice, ktorá od nás vôbec nežiadala kontrolovať zostatky na účtoch. Ako sme avizovali, tento krok by sme považovali za zásadný zásah do ústavných práv občanov na súkromie a bankové tajomstvo. Aj preto sme boli pripravení vetovať tento návrh zákona,“ uviedol Viskupič.
Štátu rastú náklady
Odborníci zároveň namietajú, že je možné využiť už existujúce registre a nie je potrebný ďalší. Avšak ministerstvo vnútra argumentuje, že tie existujúce nie sú schopné poskytovať informácie okamžite a nefiltrovane.
Finančná správa klientom sprístupní prezeranie údajov ich osobného účtu
Negatívom podľa rezortu vnútra sú aj rastúce náklady na strane štátu, pričom značná časť z nich môže byť nahradená centrálnym registrom účtov prevádzkovaným rezortom financií. Centrálny register účtov je podľa nich konzistentnejšie riešenie, ako aj bezpečnejšie riešenie.
Náklady dosiahnu viac ako tri milióny eur
Proces prípravy technického riešenia centrálneho registra bankových účtov ešte neskončil, nie je teda možné podľa rezortu vnútra poskytnúť podrobnejšie informácie, ako napríklad kód systému či služby.
Avšak vedia už predbežne odhadnúť náklady na vytvorenie systému. Tie by mali byť vo výške 3,4 milióna eur. Zároveň predpokladajú ročné náklady na správu systému centrálneho registra bankových účtov v sume 340-tisíc eur.