Portál voFinanciách.sk spúšťa seriál určený všetkým, no najmä začínajúcim investorom. Slovník investora vás zorientuje v pojmoch aj fungovaní sveta peňazí.
Začíname tzv. trojuholníkom investovania, ktorý sa aj v ekonomických učebniciach označuje pojmom „magický“. Považuje sa za absolútny základ toho, čo by mal ovládať investor a mal by mu pomáhať každodenne pri posudzovaní investícií.
Ako vyzerá a na čo sa dá použiť
Vysneným produktom investora je taká investícia, pri ktorej dosiahne čo najvyšší výnos, ktorá sa spája s minimálnym rizikom a ktorú je možné kedykoľvek premeniť naspäť na hotovosť, čiže má najvyššiu likviditu.
Hlavne neskúsení a začínajúci investori neustále hľadajú na trhu investície, ktoré by ponúkali maximum vo všetkých týchto troch atribútoch. Ak sa im to podarí, je pravdepodobné, že o danom investičnom produkte buď nemajú dostatok informácií, alebo si ich nevedia dobre vyhodnotiť. Pri investovaní to totiž takto nefunguje.
Základná poučka investora hovorí, že ak chceme dosiahnuť maximum na jednom z troch vrcholov tohto investičného trojuholníka, musíme urobiť primeraný ústupok na obidvoch zvyšných vrcholoch, alebo aspoň na jednom z nich.
Riziko vs. likvidita vs. výnos
Ak si uložíte peniaze na bežný účet v banke, s vašim vkladom sa spája minimálne riziko – chráni vás Fond ochrany vkladov. Vaše peniaze sú veľmi dobre likvidné, pretože si ich môžete kedykoľvek z banky vybrať a na niečo ich použiť.
Cenou za takéto výhody je ale veľmi nízky výnos, ktorý nedosahuje ani úroveň inflácie a vďaka ktorému vaše peniaze postupne strácajú hodnotu.
Investície nie sú podľa analytikov nikdy isté, treba zvážiť viacero faktorov
Na druhej strane, ak zainvestujete napríklad do vybraných vysoko rizikových akcií na burze, môžete očakávať aj veľmi vysoký výnos. Vaša investícia má vysokú likviditu, pretože nakúpené tituly môžete kedykoľvek predať.
Cenou za tieto dve výhody je ale vysoké riziko, ktoré sa spája s obchodovaním na burze.
„Magický“ trojuholník v praxi
Ak nám niekto ponúkne napríklad dlhopisy, ktoré majú splatnosť 7 rokov, máme tu investíciu s pomerne nízkou likviditou. Ak výnos je napríklad okolo 7 percent ročne, je to vysoký výnos.
Ak si teda vyhodnotím, že cenný papier je tak „stredne rizikový“, nebudem asi ďaleko od pravdy. Cenný papier na prvý pohľad dáva zmysel a môžem sa pustiť do jeho hlbšieho skúmania.
Investori by sa nemali rozhodovať len na základe sociálnych sietí, firmy totiž lákajú na zaplatených influencerov
Ak nám ale niekto v tom istom čase ponúkne cenný papier v rovnakým výnosom 7 percent, ale jeho viazanosť bude trojmesačná, skúška pomocou trojuholníka nás hneď upozorní, že si máme poriadne preskúmať možné riziká, pretože budú pravdepodobne veľmi vysoké.
Slovník investora vám prinášame v spolupráci so spoločnosťou Proxenta.