Investície nie sú podľa analytikov nikdy isté, treba zvážiť viacero faktorov

Graf, burzy, akcie
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Investovanie by malo byť predovšetkým dlhodobé a pravidelné. Je lákavé podľa finančného analytika OVB Allfinanz Slovensko Mariána Búlika pokúsiť sa zarobiť na momentálnom raste niektorých aktív, avšak netreba zabúdať na to, že trhy sa vyvíjajú v cykloch a rast strieda zase pokles. Žiadny investor dnes nemá podľa neho istotu, že jeho investícia zajtra nestratí na hodnote.

Základom úspechu sú vedomosti

„Ak však investuje pravidelne, nákupná cena sa priemeruje, čo je najlepší predpoklad pre dlhodobý rast hodnoty,“ povedal pre agentúru SITA Búlik. Je podľa neho lepšie cieliť na bežný výnos 5 až 7 % ročne s nízkou mierou rizika, ako snažiť sa o 50-percentné zhodnotenie za rok, avšak s rizikom, že klientova špekulácia môže skončiť aj 80-percentnou stratou.

Podľa generálneho riaditeľa poradenskej spoločnosti Sophistic Pro finance Radoslava Valka sú základným nástrojom úspechu pri investovaní vedomosti. „To znamená, že viete vyhodnotiť riziká, ktoré sa s obchodmi spájajú, vedieť, aký obchod vlastne realizujete a k akému cennému papieru sa viaže, vedieť vyhodnotiť, na základe čoho môže investícia rásť a vďaka tomu dokázať predpokladať aj to, o koľko bude rásť a mať možnosť svoje vedomosti s niekým konzultovať,“ uviedol pre agentúru SITA Valko.

Spoľahnite sa na odborníkov

Tí, čo chcú investovať, by sa mali podľa neho spoliehať len na vedomosti. Nemali by sa rozhodovať a investovať svoje financie na základe odporúčaní influencerov a známych osobností, ktoré sú neraz klamlivé a nehovoria úplnú pravdu. „V prípade, že investovať chcete, no nemáte čas sa tomu venovať, spoľahnite sa na odborníkov. Musia však mať licencie a mali by vám bez problémov doložiť svoju investorskú históriu. Ale aj ich rady si dobre zvážte,“ radí Valko.

Hlavným rozhodovacím faktorom pre investorov by mala byť podľa hlavného analytika brokera ProfitLevel Lukáša Balogu možnosť dohľadania historickej výkonnosti portfólia spoločnosti. Taktiež dôveryhodnosť, pretože spoločnosť, ktorá sa na finančných trhoch pohybuje, investuje a nielen promuje častokrát nepoznaný produkt. A v neposlednom by to mala by podľa Balogu overiteľnosť právnej formy a dozoru u regulátora.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lukáš BalogaMarián BúlikRadoslav Valko
Firmy a inštitúcie OVB Allfinanz SlovenskoProfitLevelSophistic Pro finance