Národná banka Slovenska rozhodla o určení miery proticyklického kapitálového vankúša na úrovni 0,5 %, a to od 1. augusta 2017.
Slovenské banky budú musieť plniť prísnejšie kapitálové požiadavky. Národná banka Slovenska (NBS) rozhodla o určení miery proticyklického kapitálového vankúša na úrovni 0,5 %, a to od 1. augusta 2017. Jeho cieľom je v čase ekonomického rastu zabezpečiť vytvorenie kapitálového vankúša dostatočného pre absorbovanie možných neskorších strát. Proticyklický vankúš sa bude tvoriť, ak rast úverov bude spojený s nárastom rizika.
Predpoklad vzniku rizík
Podľa centrálnej banky sa zvyšuje pravdepodobnosť poskytovania úverov rizikovejším klientom alebo neprimerane vysokých úverov pri voľnejších úverových štandardoch. Postupne sa tak kumulujú predpoklady pre vznik rizík súvisiacich s cyklickým vývojom, na ktoré je vhodné podľa NBS vytvárať rezervu práve v priaznivých časoch finančného cyklu. Zvýšením miery proticyklického kapitálového vankúša sa zvýši odolnosť bankového sektora v dobrých časoch, aby tým vznikol priestor na absorbovanie strát z kreditného rizika v prípade zhoršenia situácie.
Úvery výrazne rástli
Rast úverov poskytnutých domácimi bankami pokračoval aj v prvom štvrťroku 2016, keď medziročná dynamika objemu úverov dosiahla 10,4 %. V porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom, kedy to bolo 11,1 %, je to mierne spomalenie dynamiky, avšak medziročný rast úverov ostáva podľa centrálnej banky aj naďalej na dvojciferných úrovniach. Aktuálna historická nízka úroveň úrokových sadzieb, výhľad pokračujúceho stabilného ekonomického vývoja a nárast disponibilných príjmov sa prejavujú v pozitívnom sentimente domácností. V prostredí oživeného realitného trhu tento vývoj prispieva k vyššiemu dopytu domácností po úveroch. Rôzne indikátory tak naznačujú postupné prehrievanie úverového trhu.
Dopad na banky
Podľa vyjadrení centrálnej banky toto zvýšenie nebude mať výrazný dopad na slovenský bankový sektor, pretože banky majú dostatočnú výšku vlastného kapitálu. Nemalo by to mať teda vplyv ani na úverovú aktivitu slovenského bankového sektora. “V individuálnych prípadoch si však naplnenie požadovanej budúcej úrovne kapitálu môže vyžiadať potrebu ponechania časti vytvorených ziskov v banke,” uviedla NBS.