Slovensko sa prvýkrát v tomto roku vrátilo na kapitálový trh, vydalo 10-ročné štátne dlhopisy za jednu miliardu eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Rozpočet, peniaze, Slovensko, eurá
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Slovenská republika sa v stredu prvýkrát v tomto roku úspešne vrátila na medzinárodný kapitálový trh s novou eurovou emisiou desaťročných dlhopisov v hodnote 1 miliardy eur, s výnosom + 70 bázických bodov nad úrovňou príslušnej swapovej krivky.

Výsledkom je dosiahnutý výnos do splatnosti na úrovni 4,084 % p. a., ktorý umožnil stanoviť kupón na úrovni 4 % p. a. a emisnú cenu 99,322 %. Informovala o tom v tlačovej správe Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL).

Zaznamenali silný záujem

Vedúcimi manažérmi tejto transakcie boli Citi, J.P. Morgan (B&D), Slovenská sporiteľňa (Erste Group) a Tatra banka (Raiffeisen Bank International Group).

Slovenská republika podľa agentúry využila vhodný moment na finančnom trhu pred zverejnením výsledkov inflácie v USA vo štvrtok a vstúpila ráno 12. októbra na eurobondový dlhopisový trh s referenčnou emisiou 10-ročných dlhopisov.

Priaznivá spätná informácia od investorov umožnila o 9:02 otvoriť knihu objednávok pri úvodnej cenovej indikácii + 85 bázických bodov nad úrovňou príslušnej swapovej krivky.

Kniha objednávok zaznamenala silný záujem zo strany investorov, ktorý rýchlo dosiahol hodnotu 2,75 miliardy eur, čo umožnilo promptne naplniť knihu objednávok v požadovanej hodnote 1 miliardy eur a znížiť prirážku nad úrovňou príslušnej swapovej krivky na MS + 70 bps o 11:17.

Dôvera globálnych investorov

Celkové objednávky od 121 investorov presiahli sumu 3,9 miliardy eur (okrem členov syndikátu). Z predanej celkovej hodnoty 55 % investorov predstavovali banky a finančné inštitúcie, 26 % správcovské spoločnosti, 14 % centrálne banky a ostatné inštitúcie a zvyšných 5 % poisťovne a penzijné fondy.

Z regionálneho hľadiska tvorili 27 % krajiny strednej a východnej Európy, Rakúsko / Nemecko / Švajčiarsko spolu 24 %, Benelux 16 %, Francúzsko 13 %, Nórsko 9 %, Spojené kráľovstvo 7 %, Taliansko a Španielsko 2 %, Dánsko 1 % a ostatné krajiny vrátane Ázie 1 %.

Transakcia zaznamenala najvyšší tohtoročný záujem investorskej komunity pre tento typ eurových emisií v regióne strednej a východnej Európy a umožnila výrazné zlepšenie výnosu o 15 bázických bodov, čo predstavuje pre Slovenskú republiku prejav dôvery globálnych investorov, dopĺňa ARDAL.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ARDAL Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity