Slovensko hospodári so stratou už viac ako dve desaťročia, podnikateľská komora volá po reformách

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Byrokracia, podnikateľ
Zdroj: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Predstavenstvo Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) konštatuje spomalenie konvergencie slovenskej ekonomiky k európskemu priemeru a pokles konkurencieschopnosti. Podnikateľský sektor je podľa nich závislý na rozhodnutiach vlády SR aj pravidlách Európskej únie.

24 rokov hospodárenia so stratou

Hoci sa v minulosti zlepšovala životná úroveň, od druhej dekády tohto tisícročia sa ekonomická výkonnosť spomalila a znížila sa konkurencieschopnosť, čo sa tlmilo kompenzáciami štátu.

„Od roku 2000 Slovensko každoročne hospodárilo so stratou a miera jeho zadlženia sa priblížila k hranici 60 %,“ upozorňuje SOPK. Komora predložila návrhy konkrétnych krokov, vrátane dlhodobých cieľov v hospodárskej politike, zjednodušenia regulačného prostredia, ozdravenia verejných financií, zlepšenia podnikateľského prostredia a riešenia problémov na trhu práce.

„Je potrebné stanoviť jasné zámery na znižovanie výdavkov verejnej správy a podporovať úspešné firmy aj z domácich zdrojov,“ uviedla komora.

Komora vidí viacero problémov

Jedným z hlavných cieľov je ozdravenie verejných financií, čo zahŕňa jasné stanovenie zámerov na zníženie výdavkov verejnej správy a zastavenie trendu zvyšovania daňových a odvodových povinností. Komora upozorňuje na potrebu riešenia problémov s daňovou medzerou, ktorá je nad priemernou hodnotou EÚ.

Zlepšenie podnikateľského prostredia je nevyhnutné pre trvalo udržateľný hospodársky rast, tvrdí SOPK. Komora vidí problém v nedostatku kvalifikovanej pracovnej sily a tiež v legislatívnych zmenách, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú podnikateľský sektor, ako sú možnosti predčasného dôchodku v čase nedostatku pracovnej sily.

Nakoniec, je potrebné podľa komory reagovať na dlhodobo známe problémy na trhu práce, vrátane úniku kvalifikovanej pracovnej sily bez adekvátnej kompenzácie. SOPK vyzýva na riešenie nesúladu medzi štruktúrou absolventov a potrebami hospodárstva a podporu technických odborov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaSOPK Slovenská obchodná a priemyselná komora