Pravidelne svojmu dieťaťu sporia tri štvrtiny slovenských rodičov, čo je oproti susednej ČR o 9 % viac.
Slováci odkladajú pre svoje deti peniaze častejšie ako Česi. Pravidelne svojmu dieťaťu sporia tri štvrtiny slovenských rodičov, čo je oproti susedom o 9 % viac. Počet rodičov, ktorí sporia svojmu dieťaťu, rastie s ich vzdelaním. Najviac sporia vysokoškolsky vzdelaní ľudia a najmenej ľudia so základným vzdelaním. Vyplynulo to z prieskumu agentúry STEM/MARK, ktorý uskutočnila pre mBank.
Dominujú sporiace účty
Svoje financie rodičia odkladajú viacerými spôsobmi. Najviac, až 58,2 %, má peniaze pre deti uložené na sporiacich účtoch alebo na detských kontách. Takmer polovica šetrí cez životnú poistku a len 8,8 % rodičov odkladá peniaze pre deti v hotovosti.
Až 42 % slovenských rodičov odkladá deťom v rozmedzí 20 až 39 eur mesačne. To je až dvojnásobok toho, koľko sporia rodičia českým deťom. Druhá najpočetnejšia skupina, teda 32 % respondentov, odkladá mesačne do 19 eur. Podľa 60,5 % respondentov má nasporená suma slúžiť dieťaťu do začiatku, alebo na štúdium (35,4 %). Len 17,6 % rodičov si sporí pre istotu, na horšie časy, ak by sa rodina dostala do finančnej tiesne.
Sporenie do prasiatka je v obľube
Dospelí obvykle neučia deti finančnej gramotnosti, alebo práci s bankovými účtami. Rodiny sa držia tradícií a takmer 70 % detí si sporí do prasiatka. „Prekvapivo si takto peniaze odkladá aj polovica dospievajúcich vo veku pätnásť až osemnásť rokov. Len 13 % detí na Slovensku má svoje peniaze uložené na bankovom účte,“ hovorí produktový manažér mBank Gabriel Dzan.
Deti si najčastejšie šetria na darčeky (33 %), hračky (24,6 %) a výlety (34,7 %). Všetko však záleží od ich veku, ktorým sa menia aj ich preferencie. Šesť až desaťroční sporia na hračky, výlety a darčeky. Staršia veková kategória jedenásť až štrnásťročných si peniaze odkladá na darčeky, výlety a elektroniku a najstaršia kategória do osemnásť rokov najmä na oblečenie, elektroniku a cestovanie.