Kým v roku 2008 bola priemerná suma nákupu zaplateného kartou 45 eur, v súčasnosti je to zhruba o 20 eur menej.
Ešte pred desiatimi rokmi bolo na Slovensku zvykom platiť za menšie nákupy prevažne hotovosťou, v súčasnosti to už neplatí. Slováci totiž využívajú platobné karty čoraz viac aj pri menších platbách. Kým v roku 2008 bola priemerná suma nákupu zaplateného kartou 45 eur, v súčasnosti je to zhruba o 20 eur menej. „K nárastu platenia kartami prispelo najmä to, že 92 % kariet vydaných na Slovensku je bezkontaktných,“ uviedla Marcela Králová zo Združenia pre bankové karty.
Boom aj vďaka internetu
Platobné karty zaznamenali svoj boom aj vďaka internetu. Platí, že čím je viac e-shopov a nových možností nákupu na internete, tým viac platieb kartami Združenie pre bankové karty eviduje. Platba kartou má v porovnaní s hotovosťou aj podstatne viac výhod.
Okrem toho, že platenie kartou je bezpečné a rýchle, práve karta nás ochráni pred neserióznymi obchodníkmi, ktorí napríklad namiesto značkovej veci pošlú fejk. “A napríklad aj takúto situáciu môže zákazník po neúspešnej reklamácii u obchodníka reklamovať vo svojej banke, ak zaplatil kartou,” objasňuje Marcela Králová.
Eliminácia šedej ekonomiky
V súčasnosti je na Slovensku v obehu približne 5,2 milióna platobných kariet. To, že ľudia využívajú pri platení za nákup karty, je podľa združenia plusom aj pre krajinu. Pre ekonomiku každého štátu je totiž podstatný výber daní. Pokiaľ však platby sú v hotovosti, bez bločkov a potvrdení, štát môže prichádzať o peniaze, nakoľko obchodníci nemusia príjmy priznať. Významnou výhodou bezhotovostného platenia pre štát je podľa združenia aj menšie množstvo hotovosti v obehu.
Platobnými kartami sa na Slovensku zaplatí ročne bezhotovostne podľa združenia niekoľko miliárd eur. Dôležitá je aj otázka bezpečnosti. „Čím viac hotovosti je v prevádzkach, a aj u ľudí, tým viac stúpa riziko možných krádeží a zvyšujú sa náklady na prevoz i spracovanie hotovosti,“ dodala Marcela Králová.
Platobné karty vs. hotovosť podľa ZBK
* Platba kartou je rýchlejšia a jednoduchšia.
* Bezpečnosť: pri bezhotovostnom platobnom styku sa eliminujú straty, zničenie či znehodnotenie peňazí alebo aj lúpeže.
* Možnosti reklamácie: ak sa nám nepodarilo vec úspešne reklamovať u obchodníka, môžeme tak urobiť vo svojej banke.
* Prehľad vo financiách: pri hotovosti je ťažšie odsledovať, za čo míňame, každý držiteľ karty má prístup k prehľadu transakcií, takže môže sledovať všetky pohyby na svojom účte.
* Úspora nákladov: je spojená so spracovaním hotovosti, pri bezhotovostných platbách odpadáva manipulácia s peniazmi.