Opozičná poslankyňa Simona Petrík chce zaviesť dobrovoľné zdieľanie dôchodkových práv pre osoby starajúce sa o nezaopatrené dieťa. Členka klubu Progresívne Slovensko to navrhuje v novele zákona o sociálnom poistení. Tá sa podľa nej snaží vyriešiť ústavne garantované, a doteraz nenaplnené, právo na nediskriminačné správanie voči osobám vychovávajúcim deti a vykonávajúcim starostlivosť o dieťa.
„Počas obdobia starostlivosti o nezaopatrené dieťa majú mať osoby spoločne sa starajúce o dieťa možnosť uzatvoriť dohodu o zdieľaných dôchodkových právach. To im obom umožní počas zákonom stanovenej doby zdieľať obdobie dôchodkového poistenia a zároveň osobný mzdový bod tak, aby získané individuálne dôchodkové nároky boli posudzované spoločne a prerozdeľované rovnakou mierou medzi starajúce sa osoby,“ vysvetľuje opozičná poslankyňa.
Právo na neznižovanie dôchodkových nárokov
Druhým mechanizmom upraveným v návrhu novely je zabezpečenie výkonu ústavne garantovaného práva na neznižovanie dôchodkových nárokov počas obdobia starostlivosti o dieťa.
Kvalita korporátnych dlhopisov je na Slovensku nízka, no aj tak si ich ľudia obľúbili viac než napríklad tretí dôchodkový pilier
Petrík navrhuje, aby vymeriavací základ pre platenie príspevkov na dôchodkové poistenie a následne na príspevok na starobné dôchodkové sporenie, bol počas poberania dávky materskej a rodičovského príspevku, zhodný s vymeriavacím základom, z ktorého bola vypočítaná dávka materskej, teda z predošlej mzdy.
Minimálne by to malo byť na súčasne platnej úrovni vo výške 60 % všeobecného vymeriavacieho základu spred dvoch rokov.
Pozitívne vplyvy návrhu
Návrh má podľa opozičnej poslankyne jednoznačne pozitívne vplyvy na manželstvo, rodičovstvo a rodinu a podporuje reťazové pôrody, kde má žena – matka motiváciu mať za sebou dve deti, keďže neprichádza o dôchodkové nároky v dôsledku návratu na trh práce s nižšie platenou prácou alebo na kratší úväzok.
Opatrovateľský príspevok by mohlo dostať viac pracujúcich, KDH ho chce rozšíriť bez ohľadu na príjem
„Návrh tak zabezpečuje, aby obdobie starostlivosti o dieťa nemalo negatívny efekt na dôchodkové nároky osoby riadne sa starajúcej o dieťa a zároveň znižuje náklady obetovaných príležitostí pre vyššie príjmové osoby, ktoré by stratili v dôsledku dlhšieho výpadku z trhu práce dôchodkové nároky,“ tvrdí Petrík.