Zavedenie bitcoinu do pozície oficiálneho platidla v Salvádore hneď v prvý deň vyvolalo protesty rozhnevaných obyvateľov, technologické chyby a spôsobilo prepad hodnoty kryptomeny. Informoval o tom spravodajský portál BBC.
V spomenutom stredoamerickom štáte sa popri amerických dolároch oficiálne môže platiť v bitcoinoch od utorka. Hodnota tejto digitálnej meny sa však v priebehu dňa prepadla na najnižšiu úroveň počas ostatného mesiaca, keď v istej chvíli klesla z úrovne 52-tisíc dolárov na menej ako 43-tisíc dolárov.
Zlý deň pre prezidenta
Ako uviedol salvádorský opozičný politik Johnny Wright Sol, jedna z najchudobnejších krajín Latinskej Ameriky takto prišla o tri milióny dolárov.
Salvádor sa stal prvou krajinou sveta, kde zaplatíte aj kryptomenou bitcoin
„Bol to veľmi zlý deň pre prezidenta Nayiba Bukeleho, jeho vládu a experiment s bitcoinmi. Väčšina obyvateľov vie o kryptomenách veľmi málo. Vieme však, že je to veľmi volatilný trh, čo sa dnes určite ukázalo,“ skonštatoval Wright Sol.
Vláda vyvinula špeciálnu aplikáciu
Salvádorský parlament začiatkom júna schválil legislatívu, vďaka ktorej bude možné použiť túto digitálnu menu pri akejkoľvek transakcii. Tá nadobudla účinnosť práve v utorok.
Hodnota bitcoinu vystrelila prudko nahor, digitálnej mene pomohlo rozhodnutie Salvádoru
Všetky spoločnosti a prevádzky tak budú musieť akceptovať platby v bitcoinoch s výnimkou takých, ktoré nebudú disponovať potrebnou technológiou. Hlavnou menou v Salvádore bude naďalej americký dolár, pričom podľa novej legislatívy nikoho nebudú môcť nútiť, aby platil v bitcoinoch.
Očakáva sa, že milióny obyvateľov Salvádora si stiahnu novú aplikáciu digitálnej peňaženky vytvorenú vládou, ktorá každému občanovi poskytne 30 dolárov v bitcoinoch. V nedávnom prieskume však iba 4,8 percenta Salvádorčanov priznalo, že pozná bitcoin a rozumie fungovaniu tejto kryptomeny. Viac ako 68 percent opýtaných uviedlo, že nesúhlasí s používaním bitcoinu ako zákonného platidla.