Robotizácia je na vzostupe, ohrozené sú pracovné pozície aj na Slovensku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Počítač, dáta, údaje, internet
Prečo niektorí závažne ochorejú na COVID-19 a iní nepociťujú žiadne príznaky? Foto: ilustračné/pixabay.com

Robotizácia by mala v nasledujúcich rokoch meniť aj slovenský trh práce, a to tak, že by sa mala nahradiť približne tretina súčasných pracovných miest

Robotizácia je na vzostupe, počet robotov každým rokom narastá a tento trend by sa mal týkať aj Slovenska. Podľa aktuálnych údajov Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD) by na Slovensku mala práve robotizácia v nasledujúcich rokoch meniť trh práce. A to tak, že by sa mala nahradiť približne tretina súčasných pracovných miest. „Na Slovensku je najviac ohrozených pozícií na západe krajiny, a to až 40 % súčasných miest,“ povedala analytička Slovenskej sporiteľne Lenka Buchláková.

Vplyv na priemysel aj služby

Robotizácia bude podľa názoru finančného analytika OVB Allfinanz Slovensko Mariána Búlika zasahovať do každej oblasti priemyslu a služieb. Zasiahne aj oblasť finančného sprostredkovania a finančných služieb. „V súčasnosti však v praxi vidíme, že Slováci sú ochotní akceptovať automatizované sprostredkovanie iba v určitých sektoroch finančného trhu. A to najmä tých, ktoré sú pre nich ľahko zrozumiteľné aj bez vysvetlenia sprostredkovateľa a ktoré sa dajú jednoducho a rýchlo dojednať online,“ povedal pre agentúru SITA Búlik.

Príkladom môže byť podľa Búlika zmluvné poistenie áut, ako aj havarijné poistenie, cestovné poistenie, štandardné poistenie majetku. Avšak zložitejšie alebo neštandardné prípady ľudia aj naďalej konzultujú so živým sprostredkovateľom. Ďalšie finančné produkty, ako je napríklad životné poistenie alebo investície, Slováci najčastejšie uzatvárajú podľa Búlika až po vysvetlení sprostredkovateľom. „Myslím si preto, že v oblasti finančného sprostredkovania budú automatizácia a robotizácia zatiaľ len efektivizovať celý proces sprostredkovania produktov, ale ľudského sprostredkovateľa plne nenahradia minimálne 10 rokov,“ uzavrel Búlik.

Najmenej ohrozené severské krajiny

Robotizácia v nasledujúcich piatich až desiatich rokoch najmenej zasiahne podľa Buchlákovej krajiny na severe. Napríklad v Nórsku je takto ohrozených len 6 % súčasných pracovných pozícií. Najohrozenejšia je stredná a východná Európa, nakoľko tu je podľa analytičky veľa nízko kvalifikovanej práce na rozdiel od škandinávskych krajín, ktoré sa zameriavajú na prácu s vyššou pridanou hodnotou. „Regióny, ktoré sa vyznačujú nízkou ohrozenosťou automatizáciou, sú tie, kde sú ľudia s vyšším vzdelaním, majú väčší počet pracovných miest v službách a sú viac urbanizované,“ skonštatovala Lenka Buchláková.

Medzinárodná federácia pre robotiku uvádza, že od roku 2013 až do 2017 sa globálna výroba a predaj priemyselných robotov zvýšili o 114 %. Do roku 2021 sa očakáva, že by trh s robotmi mal každoročne vzrásť o 14 %. V roku 2021 by sa tak celosvetovo malo ročne vyrobiť viac ako 600 tisíc robotov. Ešte v roku 2001 ich ročne pribudlo zhruba 80 tisíc za rok. „Existuje množstvo štúdií na túto tému. Najnovšia z dielne OECD tvrdí, že celosvetovo by robotizácia mala nahradiť približne 14 % súčasných pracovných pozícii. Ďalšia ale hovorí, že robotizácia zasiahne až polovicu súčasných zamestnancov,“ dodala Buchláková.

Situácia nebude kritická

OECD ale nepredpokladá, že situácia na trhu bude pre ľudí kritická. Očakáva, že robotizácia skôr podporí tvorbu väčšieho počtu pracovných miest. Zaniknú len nízkokvalifikované pozície. Pribudnú však sofistikovanejšie, na ktoré sa budú musieť zamestnanci preškoliť. Ide napríklad o obsluhu strojov.trh prác

Dôležité bude, ako sa na robotizáciu pripravia samotné štáty, upozorňujú odborníci. Tzv. digitálna revolúcia, ktorá sa týka najmä oblasti informačných a komunikačných technológií, spôsobila v poslednom desaťročí tvorbu 4 z 10 pracovných miest. Napríklad v Spojených štátoch amerických sa očakáva, že zhruba 47 % pracovných miest bude v nasledujúcich 10 až 20 rokov nahradených počítačmi a algoritmami.

Vyššie počítačové vedomosti

V nasledujúcich rokoch budú preto firmami žiadané najmä počítačové znalosti zamestnancov. Podľa prieskumu OECD, v ktorom zisťovala počítačové schopnosti dospelej populácie vyšlo, že viac ako 50 % ľudí v 28 krajinách OECD, vrátane Slovenska, má len základné počítačové vedomosti. Ovláda prijímať a posielať maily či vyhľadávať informácie na internete.

„To v ďalších rokoch postačovať nebude. Do popredia sa dostávajú vyššie znalosti, dokonca až na programátorskej úrovni. Prostredníctvom počítačov sa budú čoraz viac obsluhovať rôzne databázy a vykonávať analytická činnosť či diagnostika,“ dodala Buchláková.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie OVB Allfinanz SlovenskoSlovenská sporiteľňa