Banky dokázali udržať minuloročnú úroveň zisku len vďaka výrazne rastúcemu objemu úverov domácnostiam.
Na finančný sektor malo v minulom roku a v prvom kvartáli tohto roka významný vplyv prostredie nízkych úrokových sadzieb, najmä pokles sadzieb v dlhších splatnostiach. Ako na stredajšej tlačovej konferencii skonštatoval člen Bankovej rady Národnej banky Slovenska (NBS) Vladimír Dvořáček, banky sa pre pokles marží snažili získať viac zisku, a to cez zvyšovanie celkového objemu úverov. „Banky dokázali udržať minuloročnú úroveň zisku len vďaka výrazne rastúcemu objemu úverov domácnostiam,“ povedal Dvořáček.
Nízke úroky ohrozujú ziskovosť
Ako doplnil riaditeľ odboru politiky obozretnosti na makroúrovni v NBS Marek Ličák, nárast objemu úverov plne kompenzoval pokles marží. Marža retailových úverov sa počas rokov 2013 a 2014 znížila z 5,5 % na 4,6 % a možno očakávať ďalší pokles. V prípade ďalšieho poklesu úrokových sadzieb by bola ziskovosť bankového sektora podľa Dvořáčka pod výrazným tlakom. Ak by úrokové sadzby boli naďalej také nízke, resp. by ďalej klesali a banky by proti tomu nič nerobili, tak by ziskovosť bánk v horizonte zhruba štyroch rokov mohla podľa Ličáka poklesnúť aj o 60 %.
Spomenutý vplyv poklesu úrokových sadzieb na zrýchľovanie rastu úverov domácnostiam sa prejavil podľa NBS na raste ich zadlženosti. Tempo rastu zadlžovania merané rastom samotných úverov alebo pomerom úverov k disponibilným príjmom bolo na Slovensku najrýchlejšie v rámci strednej a východnej Európy a druhé najrýchlejšie v rámci EÚ. Pokles sadzieb na nové úvery na bývanie bol na Slovensku najvyšší v celej eurozóne. Na jednej strane to prispelo k zníženiu rizika, ktoré vyplýva z nesplácania úverov, keďže pokles úrokových sadzieb viedol k refixáciám a refinancovaniam úverov pri nižších úrokových sadzbách. Na druhej strane, nízke sadzby spravidla vedú podľa Dvořáčka k formovaniu kreditného rizika do budúcnosti.
Sektor odolný voči šokom
Napriek spomenutým rizikám pretrváva podľa Dvořáčka situácia, keď slovenský finančný sektor vykazuje vysokú mieru odolnosti voči šokom. Primeranosť bankového sektora ostala podľa neho na slušnej úrovni. Na konci minulého roka bola na úrovni 17,3 % a ukazovateľ základných vlastných zdrojov bol na úrovni 16 %. Všetky banky splnili podľa centrálnej banky minimálnu úroveň kapitálovej primeranosti 10,5 %.