PORADŇA: IBAN a alternatívne spôsoby zadávania platieb

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
|
Ilustračné foto. franky242/FreeDigitalPhotos.net

Od 1. februára banky nebudú akceptovať staré čísla účtov, pri všetkých transakciách budeme musieť používať nové číslo účtu v IBAN tvare.

Doteraz využívané čísla bankových účtov na prevod peňazí definitívne končia. Od februára 2016 budú banky akceptovať už iba medzinárodný formát čísla účtu tzv. IBAN (International Bank Account Number), na ktorý si postupne zvykáme už od februára 2014. Banky pôsobiace na Slovensku v poslednom období pred prechodom na nové pravidlá svojim klientom tieto zmeny uľahčovali. Informácie o zmenách mohli klienti nájsť napríklad vo výpisoch, v internet bankingu, v pripravenej poradni, či na sociálnych sieťach. Zadávanie čísiel účtov uľahčujú mobilné aplikácie a napríklad aj pripravené IBAN kalkulačky.
Platenie si môžete uľahčiť aj VIAMOm
Číslo účtu je z pohľadu klientov dlhšie než boli zvyknutí a „slovenský“ IBAN obsahuje 24 alfanumerických znakov. Vplyvom definitívneho prechodu na IBAN banky očakávajú celkový nárast záujmu o využívanie rôznych alternatívnych spôsobov zadávania platieb. Tými môže byť napríklad skenovanie čiarového, resp. QR kódu, skenovanie IBAN-u pomocou aplikácie. Môže to byť ale aj služba VIAMO, ktorá umožňuje jednoducho, rýchlo, a bezpečne posielať peniaze na mobilné telefónne číslo príjemcu bez toho, aby ste poznali jeho bankový účet.

„Väčšina ľudí si, na rozdiel od čísla svojho bankového účtu, svoje telefónne číslo pamätá. Preto ak ho nemáte v mobile v zozname kontaktov, stačí, ak vám ho nadiktuje a platba môže odísť. Keďže je to jednoduché a moderné riešenie on-line platieb, očakávame ďalší nárast aktivácií tejto služby,“ hovorí šéf vývoja produktov a elektronického bankovníctva ZUNO Miroslav Endresl.

Posielanie peňazí cez VIAMO funguje pre klientov Tatra banky, VÚB a ZUNO banky.

Tatra banka: viac ako 80 000 klientov.

VÚB banka: cez 20 000 aktívnych používateľov.

ZUNO: vyše 4 300 klientov.

Časom by mali pribudnúť aj ďalšie banky.

Aj podľa Tatra banky bude výhoda posielania peňazí na telefónne číslo s prechodom na formát IBAN ešte väčšia, resp. výraznejšia. „Preto očakávame aj zvýšený záujem o službu,“ povedala hovorkyňa Tatra banky Zuzana Povodová. Klienti VÚB môžu navyše od decembra 2015 zasielať platby na telefónne číslo aj prostredníctvom internet a mobil bankingu. „Jediným obmedzením je výška platby. Tá nesmie presiahnuť 200 eur,“ skonštatoval vedúci oddelenia digitálneho predaja VÚB Adam Lazár.
Platby cez Facebook
mBank sa takisto snaží svojim klientom zjednodušovať prevody finančných prostriedkov, keďže ide o jednu z najčastejšie používaných funkcií v internetovom a mobilnom bankovníctve. „Klienti našej banky môžu poslať peniaze napríklad svojmu priateľovi cez Facebook alebo priamo na číslo mobilného telefónu. Platiť cez Facebook alebo na mobilné číslo pritom môžu do ktorejkoľvek banky na Slovensku, nie je nutné, aby mali účet v mBank. So službou VIAMO v súčasnosti neplánujeme spolupracovať, nakoľko využívame vlastný integrovaný systém na posielanie platieb, ktorý sa osvedčil,“ uviedol hovorca mBank Tomáš Palovský.

Slovenská sporiteľňa obišla VIAMO a koncom roka 2014 spustila platby na mobil vo svojej vlastnej aplikácii. „Službu Platby na mobil sme navrhovali podľa potrieb našich klientov. Preto sme sa v súčasnosti rozhodli priniesť im naše vlastné riešenie. Táto služba však nie je náhradou VIAMO pre našich klientov. S VIAMOm komunikujeme a analyzujeme možnosti spolupráce a prípadného zapojenia sa,“ priblížil vedúci oddelenia elektronických kanálov a platieb Slovenskej sporiteľne Branislav Jarábek.
Skener, QR a čiarový kód
ČSOB kontinuálne prináša praktické inovácie s cieľom uľahčiť a zjednodušiť ľuďom procesy. Patrí medzi ne aj IBAN skener, ktorý ČSOB priniesla na jar 2015. „Vďaka mobilnej aplikácii ČSOB SmartBanking a IBAN skeneru tak klienti číslo účtu jedným ťahom zoskenujú. To sa načíta do platobného príkazu a zaplatia tak v priebehu niekoľkých sekúnd bez toho, aby sa obávali zmýlenia sa pri manuálnom prepisovaní,“ povedala riaditeľka Odboru depozít a platieb ČSOB Dana Škublová.

Podľa nej sa dá platiť rýchlo a jednoducho aj prostredníctvom QR kódov, ale aj skenovaním čiarových kódov na poštových poukážkach. „Platenie poštových poukážok už nie je namáhavé vypisovanie údajov. ČSOB už niekoľko rokov ponúka v mobilnej aplikácii ČSOB SmartBanking skener, prostredníctvom ktorého človek rýchlo a jednoducho zoskenuje čiarový kód na poštovej poukážke, pričom sa načítajú všetky potrebné údaje a následne sa už len zrealizuje platobný prevod,“ informuje Škublová.
Prečo prichádza IBAN
Povinnosť používať číslo účtu v medzinárodnom formáte IBAN súvisí podľa Poštovej banky s prechodom na systém SEPA a vytvorením jednotnej oblasti pre platby v eurách. Cieľom SEPA je, aby boli podmienky posielania peňazí v priestore SEPA jednotné, či už z hľadiska trvania prevodov ako aj poplatkov za ne. Vďaka tomu je posielanie peňazí do zahraničia pre klientov rýchlejšie a lacnejšie. „V praxi to znamená, že klient zaplatí rovnaký poplatok za prevod v eurách napríklad do Česka či Nemecka, ako aj inej banky na Slovensku,“ uviedla Poštová banka.

Poštová banka
  • IBAN pre SR obsahuje 24 alfanumerických znakov. Prvé dva predstavujú kód krajiny (SK), ďalšie dva znaky sú kontrolné číslice, nasleduje štvormiestny kód banky, predčíslie a základné číslo účtu.
  • IBAN má v rôznych krajinách inú dĺžku, a to od 15 do 34 znakov. Napríklad vo Francúzsku a v Monaku 27 znakov, v Nemecku 22 znakov, v Belgicku 16 znakov a v Nórsku má len 15 znakov.
  • Ak klient zadá nesprávny IBAN, príkaz bude bankou odmietnutý.
  • Trvalé príkazy nie je potrebné meniť, V existujúcich trvalých príkazoch banka za nich automaticky zkonvertuje čísla účtov do nového formátu.
  • Pri realizácii príkazov cez internet banking má klient na výber SEPA platbu alebo cezhraničnú platbu.

Ktorých krajín sa SEPA týka

SEPA oblasť je jednotný európsky platobný priestor do ktorého patria krajiny Európskeho hospodárskeho priestoru: Belgicko, Bulharsko, Cyprus, Česko, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Chorvátsko, Írsko, Island, Lichtenštajnsko, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Malta, Maďarsko, Nemecko, Nórsko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švédsko, Taliansko, Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska, ale aj dobrovoľne zapojené krajiny ako Švajčiarsko, Monako, San Marino a autonómne oblasti (ako napr. Martinik, Kanárske ostrovy atď.).

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ČSOB Československá obchodná bankamBankPoštová bankaSlovenská sporiteľňaTatra bankaVÚB Všeobecná úverová bankaZUNO banka