Polovica Slovákov už svojmu priateľovi finančne pomohla

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
úvery, dohoda
Ilustračné foto Ambro/FreeDigitalPhotos.net

Drvivá väčšina tých, ktorí už priateľovi požičali, pritom nepožaduje doklad.

Každý druhý Slovák už svojmu priateľovi finančne pomohol. Vyplynulo to z prieskumu Poštovej banky, ktorý pre ňu uskutočnila agentúra 2muse. Drvivá väčšina tých, ktorí už priateľovi požičali, pritom nepožaduje doklad o pôžičke a nechce od nich ani úrok, či inú protislužbu. Až 90 % ľudí, ktorí už požičali svojim priateľom peniaze, sa spoľahli len na dobré slovo.

O prieskume: Reprezentatívny prieskum výskumná agentúra 2muse uskutočnila pre Poštovú banku na vzorke 624 respondentov, vo veku 18 až 65 rokov.

“Najčastejšia priateľská pôžička je bezúročná, do 300 eur a na dobré slovo. Vo väčšine prípadov majú ľudia skúsenosť, že sa im peniaze vrátili do jedného roka a požičané peniaze putujú najmä na bežné výdavky,” povedala na štvrtkovej tlačovej konferencii Tatiana Valachová z prieskumnej agentúry 2muse. Za dobrým pocitom z pomoci pôžičkou sa však skrývajú aj obavy a neistota. Takmer každý druhý opýtaný má pri požičiavaní obavy, či svoje peniaze od priateľa ešte uvidí.

Na_co_poziciavate_priatelom_peniaze.jpg
Poštová banka

Priateľom nevieme povedať nie
Ako skonštatovala psychologička Daniela Mináčová, Slováci sú vo všeobecnosti menej asertívni a ťažšie sa im hovorí nie, ak príde priateľ so žiadosťou o pôžičku. Často sa Slováci podľa nej rozhodujú pod vplyvom emocionality danej situácie a až neskôr sú schopní uvedomiť si riziká s tým spojené. Bilancia podľa výsledkov prieskumu je taká, že 72 % respondentov už svoje peniaze dostalo naspäť, 17 % dostalo zatiaľ časť a 11 % ešte nedostalo naspäť ani cent.

Priateľské pôžičky Slováci používajú z týchto dôvodov:

•    Jedine od priateľov si môžu požičať bez úroku (51 %)

•    Priatelia sú prvá pomoc pri riešení finančných problémov (38 %)

•    Je to rýchlejšie ako získať pôžičku od banky či iného subjektu (29 %)

•    Aj oni im v minulosti požičali peniaze (25 %)

Ak ale majú ľudia možnosť vybrať si, od koho si peniaze požičajú, preferujú radšej spotrebný úver z banky alebo si požičajú od rodiny. Ako však doplnil riaditeľ odboru retailových produktov v Poštovej banke Juraj Dolný, stávajú sa aj prípady, že si klient vezme spotrebný úver namiesto svojho blízkeho, ktorý mu sľúbil splácanie alebo sa za neho zaručí. Slovné sľuby a realita sa však môžu podľa neho líšiť. “Preto odporúčame, aby sa ľudia podľa možnosti nepodpisovali pod cudzie pôžičky,” povedal Dolný.
Auto, oblečenie, telefón….
Od priateľov si Slováci požičiavajú aj iné veci ako peniaze.

Nefinancne_pozicky_od_priatelov.jpg
Poštová banka

“Najčastejšie je to oblečenie, ale pomerne často si požičiavame od priateľov aj bicykel, telefón, športové vybavenie, fotoaparát a dokonca aj auto. Určite nie je veľkým prekvapením, že ženy si výrazne častejšie než iné veci medzi sebou požičiavajú oblečenie a muži zase bicykel a auto,“ dodáva Tatiana Valachová.
Dôležité je sporenie
Zároveň dodáva, že je dôležitá disciplína a je dobré, keď si ľudia sporia. Ideálne je podľa neho pravidelné sporenie vo forme každomesačného odkladania časti peňazí z výplaty. “Optimálna rezerva na nečakané situácie je suma vo výške šiestich mesačných platov,” dodal Dolný.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Poštová banka