Najmenej pripravení vyrovnať sa finančne s náhlym úmrtím sú ľudia vo veku nad 54 rokov.
Je len málo Slovákov, ktorých rodiny sú dostatočne finančne zabezpečené. Ako ďalej vyplýva z prieskumu poisťovne Aegon, takmer 48 % opýtaných nemá poistenie s krytím pre prípad, že by jeden zo živiteľov domácnosti nečakane zomrel. To podľa vyjadrení poisťovne znamená, že keď sa tak náhodou stane, pozostalí sa dostávajú do vážnych finančných problémov, pretože musia zvládnuť nielen náklady spojené s pohrebom, ale aj ďalej žiť a platiť z jedného príjmu všetko, čo sa predtým financovalo z dvoch platov.
Vdovské je nízke
Najmenej pripravení vyrovnať sa finančne s náhlym úmrtím sú ľudia vo veku nad 54 rokov. Najmenej pripravení na výpadok príjmu od jedného zo živiteľov rodiny sú obyvatelia Bratislavského kraja, kde sa paradoxne k zabezpečeniu bývania najviac využívajú úvery či pôžičky. „Takzvané vdovské a sirotské je u nás také nízke, že vypadnutý príjem nenahradia. Navyše stúpa počet párov, ktoré žijú „na psiu knižku“, v tom prípade pozostalý partner nemá nárok na žiadne vdovské,“ uviedla poisťovňa Aegon.
Na čo teda treba myslieť už dnes? V prvom rade podľa poisťovne Aegon na to, že ako žijeme dnes, do veľkej miery rozhoduje o tom, či a ako budeme žiť zajtra a pozajtra, že súčasťou života sú aj nehody, nepredvídateľné situácie a rôzne tragédie a že keď to príde, zostávajú tu po nás ľudia, ktorým bude smutno, ale musia žiť ďalej. Aby žili dobre, treba zabezpečiť, aby mohli dostávať buď mesačnú rentu ako náhradu za výpadok pravidelného mesačného príjmu alebo aby im bola vyplatená poistná suma v takej výške, ktorá pokryje splatenie úverov a hypoték. Treťou možnosťou je jednorazová poistná suma, ktorá by mala zodpovedať výške ročného príjmu človeka.
O prieskume
Výsledky vyplynuli z prieskumu poisťovne Aegon, ktorý uskutočnila vo februári tohto roka na reprezentatívnej vzorke 525 respondentov.