Podvodníci vs. dôchodcovia: Ako ochrániť úspory pred nástrahou falošných vnukov či lekárov?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dôchodcovia
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Podvodníci využívajú rôzne metódy a správy na získanie financií od dôchodcov pod falošnými zámienkami. Tieto podvodné správy môžu prichádzať cez e-maily, telefonáty a dokonca klasickú poštu.

„Ahoj babka, to som ja, tvoj vnuk. Mám problém a potrebujem peniaze. Nemôžem sa zastaviť osobne, preto posielam za tebou kamaráta. Daj ich jemu. Ďakujem.“

Ide síce o zjednodušený, no čoraz častejšie sa objavujúci obsah správy, ktoré dostávajú dôchodcovia. Ide o podvod, ktorého cieľom je pod emočným a časovým tlakom vymámiť od nich peniaze.

Dôvod, prečo blízky náhle potrebuje peniaze, býva zhoršenie zdravotného stavu, autonehoda, či právny problém. Na jeho údajné odstránenie si podvodníci pýtajú tisíce eur, ktoré treba buď odovzdať osobne, previesť na účet alebo nechať na dohodnutom mieste.

„Podvodníci sa neštítia vydávať sa za lekárov, policajtov, prokurátorov či právnikov, teda povolania, ktoré automaticky vzbudzujú dôveru a rešpekt. Človek sa po falošných správach v časovej tiesni a dotazovaní „autoritami“ správa neracionálne,“ upozorňuje finančný analytik Swiss Life Select Pavel Škriniar.

Dôchodcovia by mali byť veľmi opatrní a nikdy by nemali poskytnúť osobné údaje, bankové informácie alebo peniaze na základe nátlaku alebo neoverených žiadostí.

V časovej tiesni sa človek nespráva tak, ako keď si všetko môže premyslieť chladnou hlavou. Najmä ak ide o blízkeho človeka. „Preto aj sťaženie až znemožnenie odovzdania úspor podvodníkovi je jedno z riešení, ako o ne neprísť,“ vysvetľuje analytik.

Ako ochrániť peniaze a nenaletieť podvodníkom

1. Bezpečnostnú rezervu majte v banke a nie doma v hotovosti. Opakujú sa prípady, keď bankový pracovník správne vyhodnotil situáciu a vďaka tomu sa zabránilo okradnutiu klienta.

2. Dôchodok si nechajte vyplácať na účet v banke a v obchode plaťte kartou. Robí tak približne 74 % dôchodcov. Aj keď je pravidelný kontakt s poštárom či cesta na poštu príjemné spestrenie dňa, v súčasnosti zvyšuje riziko záujmu podvodníkov.

3. Dohodnite si z blízkymi heslo pre prípad, že by ste v budúcnosti predsa len potrebovali vypýtať peniaze. V podstate aj žiadosť o heslo, hoci ho nebudete mať s blízkymi dohodnuté, zmätie podvodníka a raz-dva sa prezradí.

4. Bez ohľadu na to, či ste sa stali obeťou podvodu alebo ste podvodníkovi odolali, kontaktujte políciu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať