- aktualizované 13. augusta, 14:45
Aj ľudia právoplatne odsúdení a súdne trestaní za daňové trestné činy, či za úmyselné spôsobenie významnej škody štátu sa prostredníctvom úplného oddlženia snažia zbaviť povinnosti uhradiť svoje dlhy. Asociácia slovenských inkasných spoločností (ASINS), ktorá dlhodobo upozorňuje na zneužívanie inštitútu oddlženia, preto vyzýva na úpravu legislatívy.
Pre takýchto občanov by mali podľa asociácie platiť iné, prísnejšie pravidlá. Zároveň, ak im bude oddlženie umožnené, mali by splácať svoje záväzky prostredníctvom splátkového kalendára. Úplné oddlženie by im malo byť povolené len vo výnimočných prípadoch, po dôkladnom preverení ich majetkových pomerov.
ASINS vyzýva na sprísnenie pravidiel
Daňové úniky predstavujú podľa asociácie vážny problém, ktorý má negatívny vplyv na verejné financie a na celú spoločnosť. Osoby, ktoré sa dopustili daňových podvodov a spôsobili tým škodu štátu, by podľa ASINS nemali mať možnosť vyhnúť sa svojim finančným záväzkom prostredníctvom osobného bankrotu s úplným oddlžením.
V tomto roku už zbankrotovali tisíce Slovákov, je medzi nimi aj 12-ročný chlapec
ASINS vyzýva na sprísnenie pravidiel, čo môže mať okrem iného aj preventívny charakter.
„Povolenie úplného oddlženia pre osoby právoplatne odsúdené a súdne trestané za daňové trestné činy v konečnom dôsledku oslabuje dôveru verejnosti v daňový systém, ale aj v spravodlivosť,“ uvádza prezident ASINS Martin Musil.
Úplné oddlženie povolené len výnimočne
V prípade, ak by sa chcel občan súdne trestaný za daňové podvody oddlžiť, podľa ASINS by tak mal urobiť prostredníctvom splátkového kalendára. Úplné oddlženie by malo byť týmto osobám povolené len výnimočne, ak sa po hĺbkovej analýze ich majetkových a finančných pomerov naozaj preukáže, že dotyčný skutočne nemá prostriedky na postupné splácanie svojich dlhov.
Osobný bankrot má medzery, ktoré je potrebné odstrániť. Inkasná asociácia upozorňuje najmä na ľudí s nadštandardným príjmom
Splátkový kalendár by však mal byť podľa asociácie preferovaný aj v prípade ostatných dlžníkov, u ktorých je preukázateľné, že na základe svojich príjmov by dlhy dokázali splácať postupne a po častiach.
Ministerstvo neuvažuje o právnej úprave
Ako v reakcii pre agentúru SITA povedala Miriama Gašparíková z tlačového oddelenia rezortu spravodlivosti, nateraz o takejto právnej úprave neuvažujú.
„Dlžník, ktorý je vo výkone nepodmienečného trestu odňatia slobody, nemohol podať návrh na vyhlásenie konkurzu alebo návrh na určenie splátkového kalendára. Je zrejmé, že vo výkone nepodmienečného trestu odňatia slobody dlžník nemá predpoklady na plnenie pozitívnej definície poctivého zámeru. Po výkone takéhoto trestu sa, samozrejme, pre neho možnosť podať návrh plne otvára,“ skonštatovala Gašparíková.