Nová smernica Európskej únie sľubuje riešenie platových rozdielov medzi mužmi a ženami. Slovensko plánuje jej implementáciu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Mzdové rozdiely
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com/
Tento článok pre vás načítala AI.

Rozdiely v platoch medzi mužmi a ženami na trhu práce môžu byť spôsobené objektívnymi faktormi. Tvrdia odborníci z INESS vo svojej štúdií v súvislosti so smernicou Európskej únie (EÚ). Jej cieľom je riešiť pretrvávajúci rozdiel v odmeňovaní mužov a žien.

Smernica zavádza nové povinnosti pre zamestnávateľov, ktorí budú musieť pravidelne reportovať o rodovom rozdelení platov, a to už aj firmy nad 100 zamestnancov. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR plánuje implementovať túto smernicu na Slovensku.

Podnikateľov čakajú sankcie

Nové pravidlá budú vyžadovať, aby zamestnávatelia poskytovali informácie o kritériách pre nastavovanie miezd a o priemernej mzde podľa pohlavia na jednotlivých pozíciách.

Ak sa odhalia rozdiely v platoch vyššie ako 5 % a podnikateľ ich nebude vedieť vysvetliť, čakajú ho sankcie. „Hlavným argumentom pre vznik tejto novej mašinérie sú štatistiky, ktoré hovoria, že ženy v EÚ zarábajú priemerne o 12,7 % menej než muži,“ uvádza štúdia od INESS. Na Slovensku je tento rozdiel 16,6 %.

Štúdie však podľa odborníkov ukazujú, že rozdiely v odmeňovaní sú často spôsobené objektívnymi faktormi, ako je zamestnávanie v rôznych sektoroch alebo kariérne prestávky súvisiace s materstvom. Keď sa tieto faktory očistia, veľká časť rozdielu v odmeňovaní podľa odborníkov zmizne. Napríklad Gender Pay Gap Report ukázal, že po očistení rozdielov poklesol platový rozdiel medzi mužmi a ženami na 1 %.

Treba zvážiť kultúrne a biologické faktory

Štúdia spoločnosti INESS tiež zdôrazňuje, že treba zvážiť kultúrne a biologické faktory, ktoré ovplyvňujú preferencie a priority mužov a žien na trhu práce. Diskutuje sa o takzvanej horizontálnej a vertikálnej segregácii, napríklad že ženy pracujú menej často v sektore IT, technických smeroch a vo vyšších manažérskych pozíciách.

Intervenčné politiky EÚ môžu byť limitované v dosahovaní požadovaných zmien, ak skutočne nekorešpondujú s príčinami rozdielov v odmeňovaní. Avšak, pri reálnom pohľade na zdroje a dôvody týchto rozdielov môžu byť prijaté riešenia, ako napríklad skrátenie rodičovskej dovolenky a podpora dostupného predškolského vzdelávania by mohli prispieť k zmierneniu rozdielov. Podľa INESSu je dôležité, aby nové politiky na znižovanie rodových rozdielov v odmeňovaní zvážili hlbšie príčiny týchto rozdielov.

„Zamestnávatelia sú poslovia správ, ktorí len reflektujú objektívne rozdiely medzi pohlaviami,“ uvádza štúdia a zdôrazňuje, že zmena kultúrneho nastavenia spoločnosti a podpora rodinnej politiky môže mať prínosnejší efekt.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaINESS Inštitút ekonomických a spoločenských analýzMPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR