Banky nemusia od augusta držať na Slovensku viac kapitálu, pričom Národná banka Slovenska podmienky dokonca ešte viac zmiernila. Postupne sa zvyšoval tzv. proticyklický kapitálový vankúš. Pôvodne bola jeho miera na úrovni 1,25 %, od augusta 2019 sa zvýšila na 1,5 % a od augusta tohto roka sa mala zvýšiť na rovné dve percentá. Koncom apríla však centrálna banka rozhodla ponechať mieru vankúša na úrovni 1,5 % a aktuálne rozhodla o znížení miery na rovné jedno percento. Ide pritom podľa vyjadrení banky o opatrenie na podporu úverovania a oživenie slovenskej ekonomiky.
Odolnosť voči stratám
Hlavným cieľom zníženia proticyklického vankúša je podľa centrálnej banky zvýšiť objem voľného kapitálu potrebného na zintenzívnenie úverovania a zároveň vytvoriť pre banky dodatočný priestor na tvorbu opravných položiek. Tie odrážajú najmä konzervatívny prístup bánk k možným stratám v budúcnosti. Samotná výška zlyhaných úverov stúpla podľa národnej banky len mierne. Nastavená výška proticyklického kapitálového vankúša poskytuje podľa banky dostatočnú rezervu na prípadné straty v nasledujúcom období.
Národná banka Slovenska zároveň uviedla, že naďalej bude monitorovať vývoj v oblasti kreditných strát, dostatočnosť voľného kapitálu na úverovanie ekonomiky a dividendovú politiku bánk. Vývoj v týchto oblastiach bude totiž definovať, či bude alebo nebude v budúcnosti potrebné nastavenie vankúša ďalej znížiť. „Ak si to situácia bude vyžadovať, sme k pripravení pristúpiť k ďalšiemu zníženiu,“ skonštatovala národná banka.
Nástroj zaviedli už dávnejšie
Proticyklický kapitálový vankúš je prudenciálnym nástrojom, ktorý sa zaviedol v dohode Bazilej III na odvrátenie účinkov hospodárskeho cyklu na úverovú činnosť bánk. V čase prosperity, keď dochádza k vysokému úverovému rastu, sa na jeho základe od bánk vyžaduje, aby mali dodatočný kapitál. V prípade, že sa hospodársky cyklus otočí a hospodárska činnosť spomalí, alebo dokonca zaznamená pokles, sa tento vankúš môže uvoľniť, čím sa banke umožní naďalej úverovať reálnu ekonomiku.