Národná banka Slovenska (NBS) očakáva, že zamestnanosť na Slovensku porastie. V pôvodnej jarnej predikcii odhadovala, že zamestnanosť v tomto, ako aj v budúcom roku pri miernejšom vojnovom scenári stúpne o 0,8 percenta.
V roku 2024 nepatrný pokles zamestnanosti
Aktuálne odhaduje, že zamestnanosť na Slovensku by mala v tomto roku medziročne vzrásť o 1,5 percenta a v budúcom roku o 0,7 percenta. V roku 2024 však NBS očakáva nepatrný pokles. Miera nezamestnanosti na Slovensku by mala v tomto roku dosiahnuť 6,5 percenta.
Ako na utorkovej tlačovej konferencii skonštatoval viceguvernér centrálnej banky Ľudovít Ódor, napriek vysokej inflácii je to paradox.
Problémom môže byť starnutie populácie
„Aj v Spojených štátoch, napriek tomu, že ceny rastú, tak zamestnanosť je extrémne odolná,“ poznamenal Ódor. Zatiaľ nehovorí o dlhodobom trende, lebo Slovensko sa musí popasovať aj so starnutím populácie, najmä v ďalších rokoch.
Rast cien bude podľa NBS pokračovať a silnieť, trh práce vyzerá byť zatiaľ odolný
„Nazval by som to, že je to dobrý rok pred možnou stagnáciou,“ skonštatoval Ódor.
Celkovým číslam pomáhajú Ukrajinci
Pozitívom je podľa neho aj to, že na Slovensku máme zhruba 80-tisíc registrovaných ľudí z Ukrajiny, z toho 10-tisíc ich pracuje, čo tiež pomáha celkovým číslam.
Guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír však doplnil, že dozrel čas na premyslenú migračnú politiku v krajine, aby to nebolo znova ad hoc, ako teraz v súvislosti s Ukrajinou.
Nedostatočná kvalifikovaná pracovná sila
Pri existujúcom tlaku materiálových vstupov sa až jedna pätina podnikových úverov môže dostať do ťažkostí, s čím je spojená aj ochota zamestnávať a zvyšovať mzdy.
Slovákom chýba finančná rezerva. Namiesto šetrenia však peniaze často vyhadzujú
„Z tohto pohľadu je tu istá zápletka, na ktorú hlavne menšie podniky nemusia byť dobre pripravené. Aj toto riziko môže byť nasmerované na trh práce,“ povedal Kažimír. Niekoľko štvrťrokov za sebou však centrálna banka vníma iný trend, a to absolútny nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily.