Aj pri finančných operáciách platí, že bezpečnosť citlivých údajov v on-line prostredí má v rukách predovšetkým samotný používateľ internetu.
Slovenská polícia eviduje za minulý rok 1 779 podvodov s platobnými kartami pri medziročnom náraste o 6,3 %. Odhadovaná škoda sa pohybuje na úrovni 1,3 mil. eur.
Obavy z vírusov
Najčastejšou obavou Slovákov v on-line prostredí je pritom napadnutie zariadenia vírusom. V prieskume Eurobarometer sa takto vyjadrilo 61 % respondentov. Strach z krádeže identity má 59 % Slovákov, z napadnutia či podvodov s bankovou kartou a internetovým bankovníctvom má obavy 54 % opýtaných.
Podvodníci lákajú citlivé údaje
Úroveň bezpečnosti pritom do veľkej miery závisí od prístupu samotného užívateľa. “Banka svojim klientom nikdy neposiela e-maily s linkom na internetbanking. Rovnako tak si nikdy prostredníctvom emailu, SMS správy alebo telefonicky nepýta od klienta citlivé údaje,” upozorňuje hovorkyňa Poštovej banky Anna Jamborová. V prípade tzv. phishingu dochádza k útokom pritom v desiatkach tisícov prípadov ročne.
Heslo treba obmieňať
V rámci bezpečnosti by si mali klienti pravidelne meniť aj heslo do on-line bankovníctva. Z prieskumu vyplynulo, že počas uplynulých dvanástich mesiacov tak urobila iba necelá pätina Slovákov, resp. 19 % respondentov. Európsky priemer je pritom o niečo vyšší, a to na úrovni 25 %.
Desatoro pre bezpečnosť na internete
1. Používajte silné a komplexné heslá, uchovávajte ich v tajnosti a nikomu ich neprezrádzajte.
2. Nepoužívajte heslá do internetbankingu pre iné stránky, pravidelne ich obmieňajte.
3. Pri strate alebo odtajnení prihlasovacích údajov kontaktujte svoju banku.
4. Používajte dôveryhodné počítače / mobilné zariadenia s legálnym, aktualizovaným softvérom a antivírusovou ochranou.
5. Nepracujte s internetbankingom prostredníctvom neznámych počítačov / mobilných zariadení a verejných Wi-Fi sietí.
6. Nevykonávajte neštandardné a výrobcom nepodporované úpravy operačných systémov počítačov/mobilných zariadení.
7. Do počítačov / mobilných zariadení inštalujte aplikácie len zo známych a overených zdrojov.
8. Vždy si overte prítomnosť šifrovania komunikácie na stránke internetbankingu (zámoček), v prípade podozrenia na neštandardné správanie kontaktujte banku.
9. V žiadnom e-maile neklikajte na linky odkazujúce na internetbanking a neotvárajte neznáme prílohy nevyžiadaných e-mailov, môžu byť škodlivé.
10. Nereagujte na e-mailové výzvy neznámych osôb o zaslanie identifikačných alebo prihlasovacích údajov, o takomto pokuse neodkladne informujte svoju banku.