Inflácia by mala podľa analytikov pozvoľna zrýchľovať aj v nasledujúcich mesiacoch. V novembri celkový rast cien tovarov a služieb zrýchlil na 5,6 percenta. Ide o sedemnásťročné maximum, teda od decembra 2004. Miera inflácie ku koncu roka nabrala rýchlosť. V januári pritom dosahovala úroveň 0,7 percenta.
Pod rast novembrovej inflácie sa podpísali podľa analytičky 365.bank Jany Glasovej hlavne drahšie potraviny, v rámci nich hlavne pečivo, obilniny, mlieko a syry. Okrem nich ťahali infláciu smerom nahor aj vyššie ceny za bývanie, konkrétne vyššie ceny stavebných materiálov.
Medziročná inflácia v Česku i naďalej rastie, v januári môže dosahovať až 10 percent
Infláciu už niekoľko mesiacov ťahá nahor drahá ropa, čo sa pretavuje do vyšších cien pohonných látok, nákladov na prepravu a v konečnom dôsledku do cien všetkých ostatných tovarov či služieb.
Infláciu ženú tradičné faktory
Inflácia je poháňaná podľa analytika Slovenskej sporiteľne Mateja Horňáka tradičnými faktormi, ktorých význam sa v závere roka ešte zvýrazňuje, kde najmä v prípade stavebných materiálov je možné pozorovať vysoký globálny dopyt spojený s problémami v dodávateľských reťazcoch, čo tlačí na ich ceny.
„Vyššie ceny energií sa budú prejavovať aj v cenovkách pre spotrebiteľov, najmä v oblasti priemyselných tovarov,“ konštatuje Horňák. Vrchol inflácie predpokladá začiatkom budúceho roka.
Ceny pohonných látok by sa nemali výraznejšie meniť, predpokladá analytička
K zrýchleniu medziročnej inflácie by čoraz viac mali podľa analytik UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka prispievať ceny potravín, a to ako pod vplyvom bázického efektu, tak aj pod tlakom rastúcich cien agrokomodít na svetových trhoch. „Svoje maximum by inflácia mohla dosiahnuť v úvode budúceho roka, a to blízko úrovne sedem percent,“ myslí si analytik.
Potraviny by mohli ešte viac zdražieť
Analytička Wood & Company Eva Sadovská očakáva celoročnú infláciu pre tento rok na úrovni okolo troch percent, pričom túto hodnotu odhadujú aj ostatní analytici. Sadovská predpokladá, že tempo zdražovania v decembri ešte zrýchli v prípade potravín a nealkoholických nápojov, a to na zhruba päť percent.
„V prvom štvrťroku 2022 by dokonca inflácia potravín mohla byť ešte vyššia, na úrovni presahujúcej šesť percent,“ uviedla Sadovská.