Hospodárenie bánk by sa malo vrátiť do normálu. Banky dosiahli ku koncu novembra 2021 na Slovensku čistý zisk 677,7 mil. eur pri medziročnom náraste o 60,2 %. Medziročný vývoj je však skreslený pre dve udalosti. Zrušenie bankového odvodu je jednou z nich. Ďalej je to tvorba opravných položiek, ktorá bola v roku 2020 výrazná. V roku 2021 potreba pominula.
Negatívne scenáre sa nenaplnili
„Prudké zvýšenie nákladov na tvorbu opravných položiek k zlyhaným úverom v roku 2020 bolo našťastie kompenzované výrazným poklesom týchto nákladov v nasledujúcom roku, keďže sa nenaplnili negatívne scenáre o masívnom zlyhávaní dlžníkov. Zisk tak prirodzene vystrelil nahor,“ povedal pre agentúru SITA analytik Slovenskej sporiteľne Matej Bašták.
Prima banka očakáva pozitívny hospodársky výsledok, aj v novom roku chce pokračovať v dynamickom raste
Takéto výkyvy by sa už v roku 2022 nemali podľa neho opakovať, preto by mal zisk sektora v roku 2022 skončiť niekde medzi hodnotami predošlých dvoch rokov. Ziskovosť slovenských bánk budú však aj naďalej negatívne ovplyvňovať extrémne nízke sadzby Európskej centrálnej banky.
Banky v neistote
V roku 2020 a najmä v jeho prvej polovici nikto z nás podľa vedúceho oddelenia analýz a stratégie v Tatra banke Róberta Pregu netušil, aké následky súčasná pandémia prinesie. „Aj keď dnes už môžeme, bohužiaľ, povedať, že jej dôsledky sú horšie a dlhotrvajúcejšie, ako sme očakávali, negatívne scenáre dopadov na kvalitu úverového portfólia bánk sa našťastie nepotvrdili,“ uviedol Prega.
Banky v prostredí veľkej neistoty a opatreného prístupu vytvorili v roku 2020 vyššie rezervy na nesplácané úvery, ktoré mohli z časti v roku 2021 rozpustiť. Výrazne nižšia tvorba rizikových rezerv je tak aj podľa Pregu hlavným dôvodom medziročne vysokého nárastu zisku bankového sektora.
Slováci majú stále záujem o úvery, v novembri sa ich objem opäť zvýšil
Zrušenie bankového odvodu
„Druhým hlavným dôvodom je zrušenie bankového odvodu, ktorý bol bezprecedentne vysoký aj v porovnaní s inými krajinami. Napriek týmto dvom pozitívnym vplyvom nie je ziskovosť slovenského bankového sektora v medzinárodnom porovnaní výnimočná a k polroku 2021 sa pohybovala okolo mediánu krajín EÚ,“ skonštatoval Prega.
Naopak, na výšku zisku vlani pôsobil negatívne pokles čistých úrokových výnosov bankového sektora. Úrokové výnosy bánk klesajú aj napriek pokračujúcemu silnému rastu úverov v dôsledku poklesu úrokových marží. Výnos z poplatkov bankového sektora stúpol najmä vďaka zvýšenému počtu transakcií v druhej polovici roka.
Euro je v obehu už dvadsať rokov a za ten čas sa stalo druhou najpoužívanejšou menou na svete
Z pohľadu bankového sektora Tatra banka očakáva v tomto roku pokračujúci silný dopyt po úveroch v prostredí silnej medzibankovej konkurencie. „Dá sa predpokladať, že tvorba rizikových rezerv sa vráti smerom k dlhodobému priemeru a v porovnaní s rokom 2021 bude pôsobiť skôr k znižovaniu ziskovosti,“ uzavrel Prega.