Leto prináša so sebou nielen slnečné počasie a dovolenky, ale aj zvýšené teploty. S horúčavami sa však nesie aj veľké riziko pre deti a zvieratá zanechané v uzavretých vozidlách. Čo môže vyzerať ako rýchly nákup alebo krátka zastávka, sa môže premeniť na tragédiu v priebehu niekoľkých minút.
Teplota v interiéri vozidla sa môže rýchlo zvýšiť na nebezpečné úrovne, čím hrozí riziko úpalu a dokonca aj úmrtia. Deti a zvieratá majú menšiu odolnosť voči vysokým teplotám a sú vystavené výrazne vyššiemu riziku.
Každé leto sa nepozornosť opakuje
Prípady zabudnutých detí, či zvierat v rozhorúčených autách sa opakujú každé leto. Výrobcovia automobilov už preto do novších modelov inštalujú upozornenie, aby sme si skontrolovali zadné sedadlá. Spustí sa vždy, keď vypnete motor.
Reportáže o tragédiách, pri ktorých zabudnuté dieťa neprežije v rozpálenom aute, vysielajú každé leto v spravodajstve. Rodič bol unavený, nepozorný a vôbec si nevšimol, že auto, ktoré opúšťa, nie je prázdne. Slzy, hnev, ani plač už však na veci nič nezmenia.
„Už hodinový pobyt v takejto pasci spôsobí prehriatie organizmu a v najhoršom prípade aj smrť,“ uvádza hovorkyňa poisťovne Union Beáta Dupaľová Ksenzsighová.
Čo robiť?
Ako teda správne postupovať, ak nájdete dieťa alebo zviera v zamknutom aute? V prvom rade sa pokúste nájsť a privolať majiteľa auta. Zavolajte políciu, ktorá môže majiteľa vozidla tiež kontaktovať. Určite volajte aj rýchlu záchrannú zdravotnú službu. V prípade, že ide o ohrozenie života, môžete na aute rozbiť okno a dieťa zachrániť. Nemajte obavy, nedopustíte sa tým trestného činu.
Okno treba rozbiť opatrne, mimo miesta, na ktorom dieťa sedí. Zachránené dieťa umiestnite do tieňa, opatrne ochladzujte a čakajte na príchod záchranky. Podobne postupujte aj pri záchrane zvieraťa. Tieň, opatrné schladenie vlažnou vodou a pomoc veterinárneho lekára, mu môže zachrániť život.