Andrew Haldane hovorí, že reakcia zo strany menovej politiky, ak má podporiť dôveru, musí byť rýchla a silná.
Hlavný ekonóm britskej centrálnej banky Andrew Haldane sa domnieva, že Bank of England na svojom augustovom zasadaní bude musieť pravdepodobne výrazne uvoľniť menovú politiku, aby pomohla chrániť ekonomiku krajiny a pracovné miesta po tom, ako Británia odhlasovala svoj odchod z Európskej únie. Haldane to uviedol v prejave, ktorý Bank of England zverejnila na svojej internetovej stránke v piatok. „Pravdepodobne bude potrebný balíček vzájomne sa doplňujúcich opatrení v rámci uvoľnenia menovej politiky,“ konštatoval.
Počkajú si na ďalšie údaje
Hlavný ekonóm britskej centrálnej banky pritom poznamenal, že reakcia zo strany menovej politiky, ak má podporiť dôveru, musí byť rýchla a silná. Konštatoval, že centrálna banka môže určiť presnú veľkosť a rozsah nevyhnutných stimulačných opatrení v auguste v rámci prípravy svojej správy o vývoji inflácie. Podľa ekonóma má Bank of England zatiaľ iba málo údajov, na základe ktorých by mohla zhodnotiť reakciu firiem a spotrebiteľov na výsledok referenda. Zdôraznil však, že dnešná situácia Británie nie je opakovaním krízy z rokov 2008/09, keďže bankový systém krajiny je lepšie kapitalizovaný a má vyššiu likviditu ako vtedy.
Banka zatiaľ politiku nemení
Britská centrálna banka vo štvrtok ponechala úroky na nezmenenej úrovni a neschválila napumpovanie ďalších peňazí do ekonomiky napriek obavám z toho, aký ekonomický vplyv bude mať rozhodnutie krajiny odísť z Európskej únie. Štvrtkové rozhodnutie Bank of England bolo prekvapením, keďže väčšina ekonómov očakávala, že centrálna banka Británie zredukuje hlavnú úrokovú sadzbu z terajšej úrovne 0,5 %.