Aktuálna právna úprava k oddlženiu fyzických osôb a exekúcií nabáda k zneužívaniu oddlženia a znižuje vymožiteľnosť práva. V spoločnom stanovisku na to upozorňujú asociácia inkasných agentúr, banková asociácia a lízingová asociácia. Až 97 % oddlžení končí podľa nich bez akejkoľvek úhrady veriteľom. Tento stav sa prejavil napríklad na objeme 107 miliónov eur nevymožiteľných pohľadávok štátnych inštitúcií, či na zníženej efektivite exekučných konaní.
Zneužívanie oddlženia
Ako povedal prezident Asociácie slovenských inkasných agentúr Martin Musil, aktuálne nastavené podmienky osobných bankrotov spôsobujú už päť rokov finančné aj reputačné straty na strane ich členov, ako aj na strane štátnych inštitúcií.
Slováci majú problém so splácaním úverov. Spôsobov, ako sa zbaviť dlhov je viacero
Umožňujú aj špekulatívne oddlženia, keď sa nepreveruje poctivý zámer dlžníka. A tak môžu oddlženie využiť podľa Musila aj osoby, ktoré majú nadpriemerný príjem, prípadne ukrátili veriteľov. „Nevieme napadnúť všetky zneužitia oddlženia, ale postupe kontrolujeme jednotlivé prípady a na náš podnet už súdy zrušili oddlženia,“ hovorí Musil.
Veritelia bez peňazí
Objem nevymožiteľných pohľadávok pritom dosiahol vo finančnej správe 39 miliónov eur, v Sociálnej poisťovni takmer 42 miliónov a vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni 26 miliónov eur.
Vyznajú sa Slováci v refinancovaní? Zhoršenú finančnú situáciu pociťuje viac ako polovica ľudí
„Ako zástupcovia finančného sektora navrhujeme úpravu podmienok oddlženia fyzických osôb tak, aby dlžníci prioritne absolvovali oddlženie formou splátkového kalendára, aby sa povinne pred oddlžením skúmal majetok a príjem dlžníka a aby sa sfunkčnil inštitút žaloby o zrušenie oddlženia. Zároveň navrhujeme upraviť postupy Centra právnej pomoci pri spisovaní návrhov na oddlženie a pri vymáhaní nesplácaných pôžičiek,“ dodáva Richard Hollý z Asociácie leasingových spoločností SR.
Tisícky Slovákov v roku 2021 zbankrotovali, najviac dlžníkov mal Nitriansky kraj
Ministerstvo spravodlivosti SR sa myšlienkou elektronizácie dražieb a novelizáciou zákona o dobrovoľných dražbách zaoberá už od roku 2013. „Ako zástupcovia finančného sektora navrhujeme dotiahnuť vysoko rozpracované pracovné legislatívne materiály v oblasti dražieb do štádia medzirezortného pripomienkového konania,” uzavrel Martin Gajdoš zo Slovenskej bankovej asociácie.