Tisícky Slovákov v roku 2021 zbankrotovali, najviac dlžníkov mal Nitriansky kraj

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peňaženka
Foto: ilustračné, Thinkstock

V minulom roku zbankrotovalo 8 641 obyvateľov Slovenska. V porovnaní s rokom 2020 ide o pokles o 23,18 percenta. Ako ďalej vyplýva z analýzy spoločnosti CRIF SK, počet osobných bankrotov medziročne klesol už druhý rok za sebou, v roku 2020 bol však o niečo strmší, keď dosiahol 30,42 percenta.

V samotnom decembri uplynulého roka bolo na Slovensku vyhlásených 884 osobných bankrotov, čo predstavuje medziročný nárast o 12,18 percenta. Od roku 2006, keď na Slovensku začal platiť inštitút osobného bankrotu, do konca roka 2021 pritom zbankrotovalo 58 062 Slovákov.

Zmena konkurznej legislatívy

Na medziročnom poklese počtu bankrotov sa podľa hlavnej analytičky CRIF SK Jany Markovej podieľala zmena konkurznej legislatívy, ktorá nadobudla účinnosť 1. januára 2020, a ovplyvnila aj počty osobných bankrotov v roku 2021.

„Tá okrem iného sprísnila jednu z podmienok, za ktorých je možné žiadať o oddlženie formou konkurzu, a to, že exekúcia musí trvať aspoň jeden rok. Zároveň nadobudol účinnosť aj zákon upravujúci postup ukončenia tzv. starých exekúcií. Predpokladáme, že nárast počtu osobných bankrotov vplyvom pandemickej situácie a legislatívnych zmien sa prejaví v roku 2022,“ uviedla.

Osobný bankrot vyhlásilo viac mužov

Z celkového počtu 8 641 osobných bankrotov, ktoré súdy vyhlásili v roku 2021, si oddlženie formou konkurzu zvolilo 8 562 dlžníkov a pre oddlženie formou splátkového kalendára sa rozhodlo 79 dlžníkov. Približne 93 % osobných bankrotov bolo vyhlásených na majetok nepodnikajúcich fyzických osôb.

Inštitút osobného bankrotu stále viac využívajú muži, rovnako ako v roku 2020, aj vlani sa najväčšou skupinou dlžníkov s osobnými bankrotmi stali spolu muži a ženy štyridsiatnici s podielom okolo 30 percent. Najviac osobných bankrotov bolo v rámci regiónov vyhlásených v Nitrianskom (1 490) a najmenej v Bratislavskom kraji (727).

CRIF – Slovak Credit Bureau zabezpečuje na Slovensku prevádzku slovenských úverových registrov, bankového a nebankového, prostredníctvom ktorých si banky a stavebné sporiteľne, respektíve leasingové a splátkové spoločnosti overujú bonitu a schopnosť svojich klientov splácať budúce záväzky.

Obom registrom zabezpečuje technický servis a služby klientskych centier. Spoločnosť vznikla v máji 2004, jej jediným akcionárom je medzinárodná skupina CRIF, ktorá je štvrtý najväčší prevádzkovateľ úverových registrov a systémov pre podporu úverového rozhodovania na svete.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jana Marková
Firmy a inštitúcie CRIF SK