ECB umožňuje financovanie krajiny prostredníctvom programu núdzových úverových liniek, táto pomoc však podľa šéfa nemeckej centrálnej banky Jensa Weidmanna nebude možná, ak rokovania Grécka s veriteľmi zlyhajú.
Európska centrálna banka (ECB) nebude môcť Grécku poskytovať finančnú pomoc, ak rozhovory Atén s veriteľmi definitívne zlyhajú. V stredu to vyhlásil šéf nemeckej centrálnej banky Jens Weidmann. Grécku dochádzajú peniaze a ECB umožňuje financovanie krajiny prostredníctvom programu núdzových úverových liniek (ELA). V rozhovore pre štvrtkové vydanie denníka La Stampa Weidmann povedal, že ak rokovania zlyhajú, nie je úlohou ECB držať Grécko nad vodou.
„Úlohou ECB nie je financovať štáty, v skutočnosti je to zakázané,“ povedal Weidmann. „Ak rokovania zlyhajú na politickej úrovni, ECB bude musieť vyvodiť nevyhnutné závery. Je na politikoch, vládach a parlamentoch, aby rozhodli o tom, či financovať Grécko,“ dodal.
Weidmann špeciálne o ELA nehovoril. ECB v stredu zvýšila pomoc pre Grécko prostredníctvom ELA o 1,1 mld. eur. Strop sa tak dostal na 84,1 mld. eur. Grécko musí 30. júna splatiť 1,6 mld. eur Medzinárodnému menovému fondu. Krajina však čelí možnosti bankrotu v prípade, že nezíska ďalšiu pomoc. „Zodpovednosť v súvislosti so zotrvaním v eurozóne je úplne na strane gréckej vlády,“ povedal Weidmann s tým, že ak krajina nesplní svoje záväzky, dôsledky budú ťažko kontrolovateľné. Zároveň poznamenal, že prežitie eurozóny nezávisí od vývoja v Grécku. Weidmann však pripustil, že odchod Grécka by znamenal určitú nákazu a „modifikoval by charakter menovej únie“.