Dovolenku na motorke či v karavane môže pokaziť niekoľkotisícová pokuta. Na jej odvrátenie stačí jeden krok

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Guinnessova kniha rekordov 2014
Aj vozidlá, ktoré sa užívajú rekreačne treba poistiť. Foto: www.guinnessworldrecords.com

Posledný mesiac dovolenky strávi pravdepodobne väčšina Slovákov vo svojej rodnej krajine. Potvrdil to júlový prieskum Slovenskej akadémie vied s agentúrami Mnforce a Seesame, podľa ktorého si takmer 80 percent respondentov dovolenku v zahraničí neplánuje.

Podfinancovaná verejná doprava či obava pred koronavírusom však prispievajú k tomu, že si na cestu do hotela alebo akvaparku vyberú cestovatelia auto s prívesom, karavan alebo motorku.

Aj za rekreáciu sa platí

To by samo o sebe nemuselo byť problémom, keby tieto pojazdné prostriedky mali povinné zmluvné poistenie (PZP). To sa totiž vzťahuje na všetky motorové vozidlá, ktoré sú evidované na dopravnom inšpektoráte, a to bez ohľadu na to, ako často ich majiteľ využíva.

„Na PZP by nemali zabúdať ani ľudia, ktorí napríklad motorku využívajú len na takzvané rekreačné jazdenie,“ uviedla Beata Lipšicová hovorkyňa poisťovne UNIQA.

V praxi to znamená, že za krátky pobyt na slovenských cestách môže šofér dostať pokutu do výšky 3 320 eur. Bude tiež musieť uhradiť aj celú škodu, ktorú jeho vozidlo spôsobilo.

„Ak by vodič nepoisteného vozidla zapríčinil dopravnú nehodu, následkom ktorej by niekto iný utrpel škody na zdraví či majetku, odškodnenie by musel zaplatiť z vlastného vrecka,“ upozornila Lipšicová.

Platí to dokonca aj v prípade záhradných malotraktorov alebo traktorových kosačiek s evidenčným číslom, ktoré sú v lete často používané.

Počet poistných udalostí v týchto prípadoch je síce menší než pri klasických autách, no aj tak ich poisťovne evidujú niekoľko tisíc ročne.

Napríklad len do júla 2021 poisťovňa Kooperatíva evidovala cez 700 prípadov škôd, ktoré spôsobili motorky a cez 200 škôd, ktoré mali na svedomí prívesy.

Malý poplatok namiesto veľkej pokuty

Preto sa odborníci zhodujú, že najjednoduchším riešením, ako si nepokaziť výlet, je uzatvoriť PZP aj na menej využívané vozidlá.

O koľko tento poplatok skráti finančný rozpočet, sa však nedá presne určiť. Podľa Štefana Fajnora, odborníka na neživotné poistenie zo spoločnosti FinGO totiž poisťovne berú do úvahy viacero faktorov.

Ide najmä o druh a vek vozidla, akým spôsobom je vozidlo kupované, kto ho vlastní a či má majiteľ na svojom konte väčší počet nehôd.

„Napríklad PZP pre prívesný vozík do 750 kg sa pohybuje na úrovni 17 eur, motocykle zhruba od 30 do 100 eur,“ uviedla Lipšicová.

Aj tu si však vedia vodiči u poisťovní uplatniť zľavu. Napríklad ak už majú u nej zakúpené iné produkty, chcú komunikovať elektronicky alebo majú deti do 15 rokov.

Zľavy platia aj pre dôchodcov a osoby s ťažkým zdravotným postihnutím. Niektorí vodiči sa rozhodnú šetriť aj tak, že si rekreačné vozidlo poistia len na presne určený čas. Najčastejšie od jari do jesene.

Šetrenie na správnom mieste

Takéto šetrenie však môže byť klamné. Klienti často zabúdajú na to, že v súvislosti s odhlásením a opätovným nahlásením súvisia aj ďalšie poplatky.

Ich výška je podľa Fajnora 5 eur, ktoré by mal klient brať pri porovnávaní PZP do úvahy. Netreba zabúdať ani na to, že prihlásenie a odhlásenie je potrebné realizovať na príslušnom dopravnom inšpektoráte. Teda okrem peňazí to stojí aj čas.

„Nezabúdajte aj na riziko pokuty, ktorá vám hrozí, ak by ste na svoje povinnosti zabudli. Napríklad keby vám skončila platnosť PZP a vy zabudnete dočasne odhlásiť motorku z evidencie vozidiel,“ upozornil Fajnor.

Podľa Kataríny Kukurovej, hovorkyne poisťovne Generali, je preto oveľa jednoduchšie a lacnejšie zvoliť si klasické PZP aj pre rekreačné vozidlá.

Jednoduchým spôsobom ako pri poistení PZP ušetriť, je zvoliť si ročnú frekvenciu platenia namiesto “področných“ splátok,“ uviedla pre portál voFinanciách Kukurová.

Šetriť sa podľa odborníka dá aj prostredníctvom porovnania jednotlivých poistných produktov na trhu.

Tak ako pri autách, aj tu poisťovne klientov posudzujú individuálne a môže sa stať, že rozdiel v jednotlivých produktoch presiahne aj 100 eur.

Cena poistenia by však nemala prevážiť ďalšie faktory. Najmä poistné krytie, možnosti pripoistenia alebo asistenčné služby.

Klienti by preto pri výbere PZP mali zvážiť do akých situácií sa môžu s motorkou či karavanom dostať. V opačnom prípade by sa mohli podľa oslovených odborníkov dopustiť chybného výberu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Beata LipšicováKatarína KukurováŠtefan Fajnor
Firmy a inštitúcie FinGOGenerali PoisťovňaKooperativaMnforceSAV Slovenská akadémia viedSeesameUniqa poisťovňaVofinanciach.sk