Tornádo na Morave zvýšilo záujem Slovákov o poistenie domovov. Zisťovali sme, či sa to odrazilo na cenách poistiek

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Hasiči, Tornádo na Južnej Morave
Hasiči odpratávajú škody, ktoré napáchalo tornádo v jednej z obcí v Južnej Morave. Foto: www.facebook.com

Ak majiteľov nehnuteľností dostatočne nevydesili povodne, ktoré v máji zasiahli Slovensko, zrejme sa tak stalo po júnovom tornáde na Južnej Morave. Komerčné poisťovne totiž hlásia nárast záujmu klientov o poistenie, ktoré by im pomohlo podobné situácie lepšie zvládnuť.

„Od víkendu po tornáde na Morave evidujeme nárast návštev nášho webu kvôli kalkulácii online poistenia domova o viac ako 200%,“ informovala napríklad hovorkyňa poisťovne UNIQA Beata Lipšicová.

Aj ďalšie poisťovne, ktoré oslovil portál voFinanciách.sk, zaznamenali nárast záujmu o poistenie tiež na telefónnych linkách, pobočkách či u svojich poisťovacích agentov.

Nevedia však s určitosťou potvrdiť, či ho spôsobili len udalosti na Morave alebo je to výsledok vo všeobecnosti rastúceho záujmu ľudí chrániť svoj majetok. „Konkrétny vplyv udalosti na predaj poistenia je v tejto chvíli predčasné hodnotiť, navyše do záujmu o poistenie vstupujú viaceré faktory,“ uviedla Helena Kanderková, hovorkyňa poisťovne Allianz.

Predpoklad, že takáto udalosť môže spôsobiť zvýšený záujem o poistenie je však na mieste. Podobný trend totiž bolo možné pozorovať pri májových záplavách v Rudne alebo pri explózii plynu v Prešove, ku ktorej došlo v decembri 2019.

Nedostatočné krytie

Takéto udalosti môžu podľa Štefana Fajnora, riaditeľa pre neživotné poistenie v spoločnosti FinGO.sk, upozorniť na nedostatočnú poistnú ochranu nehnuteľností. Stále je totiž ešte dosť domov alebo bytov, ktoré nie sú poistené vôbec. Ďalším problémom je aj nedostatočné krytie poistenia.

Dôkazom toho bol aj nárast počtu klientov, ktorí si chceli po tornáde v Česku skontrolovať obsah svojej poistnej zmluvy. „Zaznamenali sme predovšetkým otázky našich klientov, aj záujemcov o poistenie, tykajúce sa toho, či by bola podobná udalosť krytá aj u nás,“ potvrdila Beáta Dupaľová Ksenzsighová z poisťovne Union.

Nie všetky poisťovne totiž majú živelné udalosti v základnom poistnom balíku, čo v praxi znamená, že si za poistenie proti povodniam či zemetraseniu musia klienti priplatiť.

Nedostatočné krytie poistenia tiež spôsobuje nárast ceny nehnuteľnosti v čase, na čo ich majitelia často zabúdajú. Nehnuteľnosť, ktorá pred tridsiatimi rokmi mala hodnotu 15-tisíc sa môže v súčasnosti oceniť na 150-tisíc eur. Stačí pritom, že prešla rekonštrukciou alebo bola dovybavená novým zariadením.

Preto je podľa Tomáša Ferenčáka, hovorcu poisťovne Wüstenrot, dobré pravidelne poistenie aktualizovať. V opačnom prípade nebude poistná suma v prípade nepriaznivej situácie kryť reálnu hodnotu živlami zničeného bývania.

Šetriť sa neoplatí

Nedostatočné poistenie spôsobuje aj snaha klientov šetriť na nesprávnych miestach. „Stretávame sa aj s tým, že klienti hľadajú len najlacnejšie poistenie na trhu, ktoré však ich nehnuteľnosť dostatočne nechráni,“ uviedol Fajnor.

Z tohto dôvodu si vyberajú nielen menej náročné balíky produktov, ale zvažujú tiež medzi poistením nehnuteľnosti a poistením domácnosti. Poistia si iba dom alebo byt, pretože je to pri kúpe na hypotéku povinné a tým ich poistné krytie pre prípad škody na majetku končí.

Odborníci sa pritom zhodujú, že je potrebné mať obe poistenia, pretože poistenie nehnuteľnosti kryje škody na samotnej nehnuteľnosti, napríklad na stenách či vstavaných kuchynských linkách. Poistenie v domácnosti zase pokrýva škody na vybavení, napríklad elektronike či nábytku.

Podľa hovorkyne poisťovne Kooperativa Silvie Noskovej Illášovejn netreba zabúdať ani na poistenie zodpovednosti za škody, ktoré môže spôsobiť napríklad pád satelitu alebo strechy na majetok suseda.

Ceny poistiek sa zvyšovať nebudú

Klienti sa však nemusia obávať, že so stúpajúcim záujmom o poistenie budú jeho ceny automaticky drahšie. Poisťovne totiž ceny poistného po tornáde nezvýšili a pre júnovú tragédiu na Morave ich ani zvyšovať neplánujú.

„Do cenotvorby poistenia vstupuje viacero faktorov, škodovosť v danom odvetví je len jedným z nich,“ upresnila Kanderková.

Na to, aby poisťovne zdvihli ceny poistenia, by sa museli tornáda vyskytovať v blízkosti slovenských hraníc alebo na území krajiny častejšie, napríklad niekoľkokrát za rok.

„V takom prípade je možné, že by poisťovne svoje cenníky prehodnotili a mohli by pristúpiť k zvýšeniu cien poistného v oblasti poistenia prírodných živlov,“ doplnil Fajnor.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Beáta Dupaľová KsenzsighováBeata LipšicováHelena KanderkováSilvia Nosková IllášováŠtefan FajnorTomáš Ferenčák
Firmy a inštitúcie Allianz - Slovenská poisťovňaFinGO.skKooperativaUnion poisťovňaUniqa poisťovňaVofinanciach.skWüstenrot poisťovňa