Verejná správa vlani hospodárila s deficitom takmer 6 miliárd eur, teda cez 6 % z hrubého domáceho produktu (HDP). Dlh verejnej správy presiahol 61 miliárd eur, čo bolo nad úrovňou 63 % HDP.
Vyplýva to zo správy o deficite a dlhu SR, ktorú zverejnil Štatistický úrad SR. Ide o polodefinitívnu bilanciu hospodárenia štátu za rok 2021, údaje sa budú neskôr ešte spresňovať.
Verejná správa v mínuse
Štát v minulom roku hospodáril s deficitom 6,15 % z HDP, pričom v roku 2020 to bolo 5,47 % z HDP. Medziročne sa deficit verejnej správy v absolútnej hodnote zvýšil o 0,94 miliardy eur.
Na tomto výsledku sa podieľala podľa úradu najmä ústredná štátna správa, ktorá hospodárila s mínusom 6,2 miliardy eur, miestna samospráva vykázala mierny deficit 23 miliónov eur a fondy sociálneho zabezpečenia mierny prebytok 270 miliónov eur.
Matovičova reforma daní a odvodov je v rozhodujúcej časti pripravená, na jej časti sa však ale ešte pracuje
Deficit verejnej správy bol vlani nižší o 1,2 percenta v porovnaní s deficitom schváleným v rozpočte na rok 2021. „Pandémia prekvapila na príjmoch aj výdavkoch, vyššie náklady vykompenzoval výrazne lepší výber daní a odvodov,“ konštatuje v reakcii na správu Rada pre rozpočtovú zodpovednosť.
Samosprávy hospodárili efektívnejšie
Hoci výdavky na riešenie pandémie oproti rozpočtu výrazne vzrástli, rovnako výrazne vzrástli aj príjmy z daní a odvodov. Kapitálové výdavky štátneho rozpočtu zaostávali za rozpočtovou výškou, k poklesu deficitu zároveň prispelo aj lepšie hospodárenie samospráv a ostatných subjektov verejnej správy.
Z pohľadu strednodobého zaťaženia verejných financií je podľa úradu lepšie sa sústrediť na indikátor štrukturálneho deficitu, teda deficitu bez jednorazových a dočasných opatrení. Minulý rok sa štrukturálny deficit vrátil na úrovne pozorované v rokoch pred prepuknutím koronakrízy.
Agentúra Fitch potvrdila Slovensku rating, vyhliadky na tento rok nie sú také dramatické ako sa predpokladalo
Výsledok rozpočtu tak eliminoval negatívny trvalý vplyv pandémie na verejné financie. „Aktuálna úroveň štrukturálneho deficitu zhruba 2 % HDP je však naďalej vysoká,“ konštatuje rozpočtová rada.
Plnenie maastrichtských kritérií
Dlh verejnej správy vlani dosiahol takmer 61,3 miliárd eur, čo predstavovalo 63,1 % z HDP. V roku 2020 to bolo 59,7 % z ročného HDP. Počas roka 2021 dlh vzrástol o 6,2 miliardy eur, čo ovplyvnil podľa úradu nový deficit, aj významné zvýšenie hotovosti.
Tento rok podalo daňové priznanie takmer štvornásobné množstvo daňovníkov oproti tomu uplynulému
Štatistický úrad SR predložil správu Európskej komisii v pravidelnom termíne k 1. aprílu, tzv. jarná EDP notifikácia. Slovensko v zmysle medzinárodných záväzkov zostavuje údaje o dlhu a deficite za sektor verejnej správy pre posúdenie plnenia tzv. maastrichtských kritérií v oblasti rozpočtu a zasiela ich komisii pravidelne dvakrát ročne, vždy k 1. aprílu a spresnené údaje k 1. októbru kalendárneho roka.