Zhruba každá desiata daňová kontrola sa koná vo firme bez majetku a účtovníctva. Ešte pred dvomi rokmi smerovalo do „mŕtvych“ firiem násobne viac kontrol, viac ako 40 percent. Išlo o značné plytvanie z pohľadu kapacít kontrolórov aj pre verejné financie.
Efektívnosť finančnej správy
Zlepšenie súvisí so zmenami, ktoré zaviedlo na finančnej správe nové vedenie. Vyplýva to zo zistení Nadácie Zastavme korupciu. Tá po roku a pol opäť analyzuje efektívnosť finančnej správy.
Cez Plán obnovy k nám môžu pritiecť ďalšie miliardy z EÚ. Existujú obavy, že ich opäť nevyužijeme efektívne a načas
Finančnej správe sa od nástupu nového vedenia podľa Nadácie Zastavme korupciu podarilo zefektívniť kontroly a dorátanú daň aj lepšie vymáhať. Za vlaňajšok tak vybrali o 280 miliónov eur viac. Vymenilo sa 22 najvyšších funkcionárov, vrátane vedenia elitného kriminálneho úradu.
Problémom ostáva rodinkárstvo
Do hľadáčika sa dostali ale aj veľké firmy. Pri takzvanom transferovom oceňovaní, ktoré sa týka najmä obchodov zahraničných materských spoločností s ich slovenskými dcérami, tento rok zatiaľ dorubili takmer 30 miliónov eur.
Finančná správa chystá novinku, aby sa dane a preddavky dali zaplatiť online
„Problémom finančnej správy ale ostáva rodinkárstvo. Zároveň aj nové vedenie už opakovane vysvetľovalo viacero podozrení z úplatkov a prepojení na takzvaných kajúcnikov,“ upozorňuje Xénia Makarová z Nadácie Zastavme korupciu.
Nesedia odborníci
Problémom podľa nej je, ak na kľúčových pozíciách, ktoré by mali odhaľovať a riešiť najväčšie daňové a colné úniky, sedia menej odborníci a viac rodinní príslušníci iných zamestnancov finančnej správy alebo politikov.
„Nielenže potom boj proti daňovým únikom nie je efektívny a rovnaký voči všetkým, ale štátna kasa prichádza aj o milióny eur,“ uviedla Makarová.