Česká ekonomika sa v druhom kvartáli podľa spresneného odhadu štatistického úradu krajiny prepadla hlbšie, než uvádzal predbežný odhad. Medziročne hospodárstvo krajiny stratilo 11 percent, namiesto avizovaných 10,7 percenta. Odhad medzikvartálneho poklesu úrad upravil smerom nahor na 8,7 percenta z úrovne 8,4 percenta. V medziročnom aj medzikvartálnom pohľade ide o najväčší prepad v novodobých dejinách Českej republiky od roku 1993.
Prepad českej ekonomiky spôsobilo v druhom štvrťroku najmä ochromenie na medzinárodnej scéne. Zahraničné dopady majú totiž pre malú otvorenú ekonomiku zásadnejší význam, než je to v prípade mnohých iných ekonomík, uviedol hlavný ekonóm Czech Fund Lukáš Kovanda. Pokles zahraničného dopytu výrazne poznačil export a spracovateľský priemysel, ktorý je pilierom českého vývozu. Priemysel súčasne zasiahli aj odstávky výroby, ktoré sa najviac prejavili v apríli, čiastočne aj v máji. Výroba bola počas druhého kvartálu odstavená, prípadne citeľne obmedzená napríklad vo všetkých českých automobilkách, upozornil Kovanda.
IT sektor sa prepadu vyhol
Vypnutie ekonomiky veľmi vážne zasiahlo aj oblasti obchodu, dopravy, ubytovania a pohostinských služieb. Koronavírusovej kríze naopak dokázal vzdorovať sektor informačných a komunikačných technológií. V tomto segmente výkon medziročne stúpol zhruba o jedno percento. „IT sektor ťažil z presunu výraznej časti ekonomiky a jej dopytu do online sféry. Tá získala na atraktivite, nakoľko z veľkej časti umožňuje ekonomickú aktivitu bez osobného stretávania sa ľudí,“ vysvetlil Kovanda.
Vládne výdavky v druhom štvrťroku plnili svoju proticyklickú úlohu, pretože táto položka ako jediná z kľúčových zložiek dopytu v ekonomike medziročne vzrástla. Spotreba domácností, investície a najmä zahraničný dopyt však klesli. Domácnosti obmedzili najmä svoju spotrebu predmetov s dlhodobou trvanlivosťou, čo má stále nepriaznivý dopad na úplne kľúčový český automobilový priemysel, komentoval ďalej ekonóm.
V ďalších kvartáloch sa bude vývoj ekonomiky podľa Kovandu postupne zlepšovať, resp. sa jej prepad bude zmierňovať. Vývoj na trhu práce sa naopak zhorší. Za celý aktuálny rok sa ekonomika prepadne o osem percent. V budúcom roku možno počítať s rastom o 5,5 percenta, ktorý však bude vo veľkej miere odrážať práve dramaticky zníženú základňu medziročného porovnania, uzavrel Kovanda.