Cena zlata rastie a v posledných dňoch neklesá pod úroveň 1 820 dolárov za uncu. Investori podľa analytikov stále vnímajú zlato ako zabezpečenie pred infláciou. Tento drahý kov zdražuje podľa nich aj pre obavy z inflácie, slabý dolár a šírenie nákazy ochorenia COVID-19 v Ázii.
Ako ďalej uviedol prevádzkový riaditeľ spoločnosti Golden Oak Trust František Burda, minulý rok bol pre zlato rekordný, keď v auguste v poobednej aukcii v Londýne dosiahla cena za jednu uncu niečo vyše 2 067 dolárov. Zlato sa za celý rok zhodnotilo v dolároch o 24,6 percenta a v eurách o 14,4 percenta.
„Ak by sa naplnili predikcie veľkých amerických bánk, zlato sa môže v tomto roku ustáliť nad 2 000 dolárov za jednu uncu,“ povedal Burda.
Pomáha mu aj pád kryptomien
Zlato od začiatku apríla zdraželo podľa hlavného ekonóma Trinity Bank Lukáša Kovandu takmer o desať percent.
Zákon platí aj pre kryptomeny. Okrem obchodovania sa dajú dediť či darovať
„Drahému kovu svedčí citeľné zrýchlenie inflácie na viacerých miestach sveta. Obchodníci s opčnými a termínovanými kontraktami dokonca vsádzajú na to, že cena drahého kovu by sa mohla v budúcom roku dostať cez hranicu 2 500 dolárov za uncu,“ skonštatoval Kovanda.
Navyše, zlatu aktuálne svedčí podľa Kovandu aj otras na trhu kryptomien. Bitcoin totiž zmazáva svoje zisky a aj vďaka tomu sa do popredia záujmu vracia zlato.
Vyšší dopyt po šperkoch
„Kryptomeny sú často vnímané ako digitálne zlato. Ak však čelia výpredajom alebo zvýšenému riziku, strácajú svoj pomyselný lesk a investori sa vracajú ku skutočnému zlatu,“ doplnil Kovanda.
Ceny zlata smerom nahor môže posunúť podľa Burdu aj vyšší dopyt po šperkoch. Pre pandémiu dopyt po zlatých šperkoch prudko klesol, pričom jedným z najviac postihnutých trhov je India.
„Indovia však milujú zlato, preto je viac než isté, že po odznení pandémie budú svoje odložené nákupy realizovať a možno ich aj zvýšia,“ myslí si Burda. Cenu zlata môže podľa neho podporiť aj schválenie nového balíčka, ktorý má napumpovať nové bilióny dolárov do infraštruktúry USA.