Štatistika najmä úverov na bývanie hovorí, že tempo zadlžovania poľavilo počas koronakrízy iba na chvíľu. Po marcových reštriktívnych opatreniach a prepade ekonomiky sa čakalo, že záujem o úverovanie sa prepadne, čo sa však nestalo. V júli síce prišiel určitý medziročný pokles, celkový rast úverov je však podľa analytikov stále silný. Ceny bytov rástli počas pandémie ešte rýchlejšie ako predtým a výhľad do blízkej budúcnosti nenaznačuje žiadnu zmenu.
Jasné spomalenie je podľa finančného analytika OVB Allfinanz Slovensko Mariána Búlika vidieť pri požičiavaní si na spotrebu. Slováci si odložili splácanie 51-tisíc hypoték, ale až 61-tisíc spotrebných úverov. Objem nových úverov dokonca po dlhom čase medziročne klesol. Kríza teda ukázala, že veľa ľudí fungovalo v čase dobrej ekonomiky od výplaty k výplate s pomocou rôznych úverov na financovanie spotreby. „Je pozitívne, že kríza toto rizikové správanie aspoň sčasti obmedzila. Je však otázne, dokedy Slovákom toto opatrné správanie vydrží,“ povedal Búlik.
Otázny vývoj úverov
Analytička Poštovej banky Jana Glasová nevylučuje, že v nadchádzajúcich mesiacoch dopyt po úveroch bude slabnúť, keďže ekonomická recesia spôsobená koronavírusom obmedzí možnosti ľudí kupovať nehnuteľnosti. Konečný vývoj však bude závisieť hlavne od toho, ako dopadne kríza na náš trh práce, koľko ľudí pripraví o prácu, koľko ľudí sa bude musieť popasovať so znížením svojho príjmu a podobne. A dôležitú úlohu v tomto vývoji zohrá podľa Glasovej aj druhá vlna pandémie, ktorá by mohla zanechať ešte výraznejšie stopy na našom trhu práce. Od toho sa bude potom vyvíjať aj dopyt po úveroch a nehnuteľnostiach.
V roku 2019 rástli ceny bývania na Slovensku pomerne výrazne a po vypuknutí pandémie a drastického obmedzenia ekonomiky sa zdalo, že sa po rokoch dočkáme spomalenia či zastavenia rastu. Ceny bytov sa však podľa Búlika zvyšujú. V dohľadnom čase žiadny z trhových signálov podľa neho neindikuje, že by sa na stále drahšom bývaní malo niečo meniť. „Ak nepríde zásadný nárast nezamestnanosti, napríklad v dôsledku druhej vlny, nevidím dôvod na výrazné spomalenie rastu cien,“ myslí si Búlik.
Faktory vysokých cien nehnuteľností
Ceny vysoko drží viacero dôvodov súčasne. Hlavnou príčinou je dlhodobo nedostatočná ponuka v porovnaní s dopytom. Tá sa v posledných rokoch prehĺbila a na trhu reálne chýbali desiatky tisíc bytov. To znamená, že dopyt prevyšuje ponuku rádovo. Ďalším dôvodom je lepšia finančná situácia developerov. Za posledné roky dokázali predať tisíce bytov a väčšina má silné úverové linky aj rezervy, aby mohla stavať ďalej a počkala si na kupujúceho aj pri vysokých cenách. Ďalšími dôvodmi sú rýchlo rastúce ceny stavebných materiálov. Posledným dôvodom je lepšia situácia kupujúcich.