Bankový boom v oblasti predaja úverov na bývanie sa podľa Poštovej banky ani z dôvodu rastu cien nehnuteľností neutlmí.
Záujem o úvery na bývanie neutícha. V súčasnosti je poskytnutých na úvery na bývanie viac ako 24 mld. eur s medziročným rastom o vyše 14 %. Ako na odbornej konferencii sprostredkovateľskej spoločnosti Fincentrum uviedol člen predstavenstva Poštovej banky Peter Hajko, bankový boom v oblasti predaja úverov na bývanie sa ani z dôvodu rastu cien nehnuteľností neutlmí. Developeri naďalej podľa neho prejavujú záujem o výstavbu ďalších bytových jednotiek.
Trh na Slovensku je podľa vedúceho oddelenia retailovej cenotvorby a kontroly vo VÚB Michala Vérffyho pre klienta výhodný. Na jednej strane sú tu historicky najnižšie úrokové sadzby. Ďalej je to podľa neho veľká miera istoty v podobe príchodu nových investícií alebo nízkej nezamestnanosti. Ponuka na trhu nehnuteľností je podľa Vérffyho široká. “A z pohľadu bánk by som to charakterizoval ako dynamické obdobie. Hypotéka sa stala niečo ako háčik na klienta. Keď už má niekde klient hypotéku, väčšinou s ňou prichádza aj účet v danej banke, či ďalšie úvery alebo sporenie,“ skonštatoval Vérffy.
Trhovými podielmi môžu zamiešať menšie banky
Podľa Hajka je trh s úvermi na bývanie na Slovensku veľmi jasne rozdelený. Najväčší prím hrajú štyri najväčšie banky. Každá banka si podľa Hajka drží podiel na trhu a sleduje, čo robí konkurencia. “Je priestor pre nových hráčov, ktorí môžu prekvapiť. V tomto roku to bola jednoznačne Prima banka. My sa o to svojou kampaňou tiež pokúšame,“ povedal Hajko. Ak v budúcnosti dôjde podľa Hajka k prerozdeleniu podielov na trhu, tak pod tlakom hlavne menších bánk, ktoré môžu zamiešať trhovými podielmi.
V súčasnosti sa priemerné úrokové sadzby pohybujú na úrovni okolo 1,2 % až 1,6 %, a to v závislosti od fixácie. Ak je niekto ochotný ísť pod jedno percento, tak sú to podľa Hajka práve tie banky, ktoré chcú získať trhový podiel. Do konca roka Hajko v oblasti sadzieb neočakáva výrazné zmeny. V budúcom roku by sa mohli podľa jeho odhadov pohnúť mierne smerom nahor a v roku 2019 sa tento trend potvrdí. Ale neočakáva, že sa sadzby ocitnú na úrovni ako pred tromi či piatimi rokmi, teda okolo úrovne troch percent. Ak bude posun v rámci úverov na bývanie, tak zrejme len o pol percenta. “Nemyslím si, že rast sadzieb bude na úrovni jedného percenta,“ doplnil Hajko.
Nový systém podpory hypoték pre mladých by zásadné zmeny nemal priniesť
Ako pokračoval Vérffy, veľké prepady úrokových sadzieb už má Slovensko za sebou a situácia sa v tomto roku stabilizovala. Signály z Európskej centrálnej banky vyzerajú podľa Vérffyho bez zmeny. Ak príde k zníženiu sadzieb, bude to podľa neho len lokálna konkurenčná kampaň na získanie trhového podielu. “Trhový podiel chceme aj my získavať, ale musí to byť rozumné. Úrokovú sadzbu máme 1,29 % na päťročnom fixe a veľký priestor na znižovanie z pohľadu tohto fixu, ktorý sa nám zdá byť nosný, už nevidíme,“ poznamenal Vérffy.
Od nového roka sa mení sa hypotéka so štátnym príspevkom pre mladých. Daňový bonus za zaplatené úroky môže dosiahnuť maximálne 400 eur za zdaňovacie obdobie. Ako povedal Vérffy, klient by nemal byť poškodený touto zmenou. Keď vo VÚB robili prepočty v rámci maximálnej hypotéky so štátnym príspevkom so súčasným priemerným úrokom na trhu, tak zľava im podľa Vérffyho vyšla porovnateľná, a to okolo sumy 390 eur. “Čiže v podstate ide o tie isté peniaze, len inou formou. Je jedno, či bude platná súčasná forma alebo novo schválená. Podstatné je, že pre mladých podpora ostala,“ dodal Vérffy.