Súčasťou aktuálnych sankcií proti Rusku je aj to, že banky by nemali prijímať vklady Rusov a takýchto klientov by mali zároveň reportovať. Týka sa to aj bánk na Slovensku. Hoci náš bankový sektor nie je až tak výrazne aktívny s Ruskom a takéto účty sa zrejme nebudú hýbať v stovkách či tisíckach, ako v iných krajinách.
Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt
Vojna na Ukrajine: Rusi vykonali nálety v Mariupole, vyhrážajú sa Bosne a prezident Zelenskyj kritizuje Nemecko (online)
Postupy, ako majú banky pri napĺňaní takýchto sankcií postupovať, existujú už z minulosti. Banky majú dobre vybudované systémy a sektor a aj rezort financií už má s tým skúsenosti.
Rezort s bankami intenzívne komunikuje
Ústredným orgánom štátnej správy pre výkon medzinárodných sankcií v oblasti finančných sankcií je teda Ministerstvo financií SR.
„Aj s ohľadom na aktuálnu situáciu ministerstvo financií intenzívne komunikuje s bankami a rovnako rieši otázky súvisiace s výkonom medzinárodných sankcií súvisiacich s agresiou Ruskej federácie na Ukrajine v špecifických prípadoch. Podrobnosti však nie je možné zverejňovať,“ uviedlo tlačové oddelenie rezortu financií pre agentúru SITA.
Rusko sa nevie dostať k polovici štátnych rezerv, Kremeľ podcenil Západ a na sankcie sa nepripravil
Uplatňovanie sankcií, ich vykonávanie a postup jednotlivých bankových subjektov upravujú jasné podmienky, ktoré sú podľa ministerstva zverejnené aj na ich stránke.
Banky zachovávajú mlčanlivosť
„Za Tatra banku máme dlhodobo vybudované účinné nástroje a mechanizmy na odhaľovanie osôb v súvislosti so zabezpečovaním súladu s výkonom medzinárodných sankcií,“ povedala pre agentúru SITA hovorkyňa Tatra banky Simona Miklošovičová. Na otázku, či už evidujú nejaký účet, ktorý by museli zablokovať a reportovať, však už nedala odpoveď.
„Na otázku nemôžeme odpovedať vzhľadom na povinnosť zachovávať mlčanlivosť v tejto veci vyplývajúcu z viacerých platných právnych predpisov,“ doplnila.
Ruská centrálna banka bola po invázii na Ukrajinu suspendovaná
V danej veci sa takto vyjadrili aj ostatné banky. „Postupujeme plne v súlade s nariadeniami, ktoré nastavujú sankčné opatrenia pre bankový sektor,“ skonštatoval PR špecialista Slovenskej sporiteľne Lukáš Havlík.
Prísne nariadenie Rady EÚ
Z nariadenia Rady EÚ vzhľadom na kroky Ruska na Ukrajine vyplýva, že sa zakazuje prijímať akékoľvek vklady od Rusov, ak celková hodnota vkladov presahuje 100-tisíc eur.
Zároveň majú banky takýchto klientov reportovať príslušnému vnútroštátnemu orgánu členského štátu, v ktorom sa nachádzajú. Sankcie smerujú priamo na finančné inštitúcie, ktoré sú povinné zabezpečiť ich napĺňanie.