Americký akciový trh v utorok klesol po tom, ako na neho negatívne zapôsobilo ďalšie zníženie výnosov z dlhopisov a zmiešané hospodárske výsledky firiem. Trh nadol viedol finančný sektor a najväčšie straty utrpeli banky. Výpredaj akcií však oslabil všetky hlavné sektory, čím sa ukončil tri dni trvajúci rast indexu S&P 500. Investori totiž čakajú, či piatkový prejav šéfa amerického Federálneho rezervného systému (Fed) prinesie náznaky možných plánov na ďalšiu redukciu úrokov v USA.
Trhy pred prejavom Jeromea Powella zaujali vyčkávací postoj, uviedol Jeffrey Halley zo spoločnosti Oanda. Investori od Powella očakávajú signál, že Fed „sa chystá začať novú silnú vlnu uvoľňovania“, konštatoval Halley. Dodal však, že údaje z ekonomiky USA „jednoducho nepodporujú nutnosť agresívneho cyklu uvoľňovania“.
Obavy z recesie
Index S&P 500 oslabil o 0,8 percenta na 2 900,51 bodu, priemyselný index Dow Jones si odpísal 0,7 percenta a uzavrel na úrovni 25 962,44 bodu, technologický Nasdaq si pohoršil o 0,7 percenta na 7 948,56 bodu a index menších spoločností Russell 2000 klesol tiež o 0,7 percenta, a to na 1 498,01 bodu. Americký akciový trh je tento mesiac volatilný, keďže investori sa snažia analyzovať konfliktné signály z ekonomiky USA a určiť, či na obzore je recesia. Hlavnou obavou je to, že americko-čínska obchodná vojna bude negatívne vplývať na globálny ekonomický rast.
Ázijské akciové trhy v stredu väčšinou kopírovali vývoj na Wall Street a zamierili nadol. Hlavný tokijský index Nikkei 225 klesol o 0,4 percenta na 20 603,43 bodu. Čínsky index Shanghai Composite stratil 0,5 bodu, ale index hongkonskej burzy Hang Sen si o 0,1 percenta prilepšil.