Inflácia výrobcov by už mohla byť v medziročnom porovnaní blízko svojich maxím, najmä však v dôsledku silného bázického efektu. Pod vplyvom stále robustnejších očakávaní o blížiacej sa recesii na významných svetových trhoch sa zvoľňuje podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka i tlak na zdražovanie neenergetických komodít na svetových trhoch.
Rast cien výrobkov
Na druhej strane, rastúce ceny energetických komodít sa budú podľa neho ešte niekoľko mesiacov prelievať i do koncovej ceny časti finálnej produkcie.
Sme rozšafní a v míňaní peňazí nás nezastavilo ani zdražovanie, slovenskej ekonomike sa darí nad očakávania
„Ďalšie zrýchľovanie medziročného rastu cien výrobcov už teda síce neočakávame, zvoľňovanie dynamiky ich medziročného rastu bude v druhej polovici roka pravdepodobne len veľmi pozvoľné a medziročný rast cien výrobcov by sa až do konca roka mal udržať nad úrovňou 25 %,“ myslí si analytik.
Ceny ťahajú nahor energie
Ceny výrobcov pokračovali v raste aj v júli. Podľa údajov Štatistického úradu SR sa v porovnaní s júnom zvýšili o 2 %. Dynamika ich medziročného rastu sa podľa analytika v dôsledku silného bázického efektu už predsa len začala jemne spomaľovať, keď sa zmiernila z 43,2 % na 42,9 %.
Ako sa budú vyvíjať ceny v druhom polroku? Príchod jesene môže priniesť podľa analytikov dobré správy
Ceny výrobcov ťahajú nahor stále najmä ceny energií. V júli však zaznamenali pomerne silný nárast cien niektoré odvetvia s koncovou produkciou, ako elektrické zariadenia, či automobilový sektor.