Zvýhodnené podmienky odchodu do predčasného dôchodku robia problémy viacerým sektorom na Slovensku.
Výhodný odchod do predčasnej penzie po 40 odpracovaných rokoch v spojitosti s nadštandardne štedrou dvojitou valorizáciou dôchodkov priviedli koncom vlaňajška do Sociálnej poisťovne tisíce ľudí, ktorí požiadali o predčasný dôchodok so záujmom odísť z pracovného trhu.
Koľko ročných platov dostane penzista vo forme dôchodkových dávok?
Poškodilo to najmä pekárov, dopravákov a hydinárov, ktorým odchádzajú zamestnanci do penzie a ťažko za nich hľadajú náhradu.
Kto je za toto všetko zodpovedný? Jednoznačne hnutie Sme rodina na čele s ich bývalým ministrom práce Milanom Krajniakom. Vráťme sa do konca marca 2019, keď vládla koalícia strán Smer-SD, SNS a Most-Híd. Parlament vtedy schválil ústavný zákon od poslancov za Smer-SD, ktorým sa zaviedol strop na dôchodkový vek na úrovni 64 rokov.
Za schválenie ústavného zákona hlasovalo 91 poslancov, teda veľmi tesná potrebná ústavná väčšina všetkých poslancov.
Zrušenie stropu na penzijný vek
Smerákom vtedy pomohlo sedem poslancov z opozičného klubu Sme rodina na čele s Borisom Kollárom a Milanom Krajniakom. Teda budúci minister Krajniak v marci 2019 podporil ústavné zastropovanie veku odchodu do dôchodku.
Zásadné zmeny vo vyplácaní dôchodkov z druhého piliera sa majú opäť posunúť, rezort práce potrebuje čas na spresnenie úpravy
V marci 2020 vznikla vládna koalícia v zložení OĽaNO, Sme rodina, SaS a Za ľudí. Milan Krajniak sa vo vláde Igora Matoviča stal ministrom práce a sociálnych vecí.
O pár mesiacov nato, začiatkom decembra 2020, minister Krajniak cez poslanca za hnutie Sme rodina Miloša Svrčeka v parlamente presadil novelu ústavného zákona, ktorou sa strop na penzijný vek zrušil. Áno, to isté hnutie a ten istý minister, ktorý v marci 2019 pomohol smerákom strop na dôchodkový vek schváliť, ho v decembri 2020 zrušil.
Individuálny dôchodkový vek
Aby to jeho voličov menej bolelo, Krajniak prišiel s nápadom zaviesť tzv. individuálny dôchodkový vek ako istú kompenzáciu zrušenia stropu na dôchodkový vek. Tento inštitút sa tak v decembri 2020 dostal do Ústavy SR, zhodou okolností rovnako tesnou ústavnou väčšinou 91 poslancov, ako v marci 2019.
Presuňme sa do októbra 2022. Vtedy sa dielo Milana Krajniaka dokonalo novelou zákona o sociálnom poistení, ktorou sa od začiatku minulého roka zaviedli zvýhodnené podmienky odchodu do predčasnej penzie po 40 odpracovaných rokoch.
Za každý mesiac skoršieho odchodu do dôchodku sa v tomto prípade dôchodok kráti len o 0,3 percenta, kým pri štandardnej predčasnej penzii sa dôchodok za každých 30 dní znižuje o 0,5 percenta.
Rozdiel medzi zárobkom a dôchodkom
Tieto výhodné Krajniakove podmienky spolu s dvojnásobným zvýšením dôchodkov o 11,8 percenta a 10,6 percenta vlani „vyhnali“ do predčasnej penzie tisíce ľudí najmä zo sektorov, v ktorých sa zarába menej a preto rozdiel medzi čistým zárobkom a priznaným dôchodkom nie je veľký.
Pekári, dopraváci, či hydinári tak môžu za súčasné problémy s nedostatkom pracovnej sily „ďakovať“ v prvom rade Milanovi Krajniakovi.
Ak by Kollárovo hnutie Sme rodina spolu so samotným Krajniakom v marci 2019 nepomohlo Smerákom schváliť v parlamente strop na dôchodkový vek, nemusel by Krajniak ako minister práce strop na penzijný vek rušiť a vymýšľať ako kompenzáciu individuálny dôchodkový vek, teda zvýhodnené predčasné penzie.
Takto sa z bývalého ministra práce stal skôr bývalý minister odchodu do dôchodku.