Aj sporenie má svoj Svetový deň, je ním posledný deň v októbri. Ako si správne sporiť?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze, deti, sporenie, rodičia
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

31. október je Svetový deň sporenia. Vyhlásili ho bankári na kongrese v Miláne v roku 1924, v roku 1989 ho schválilo OSN. Jedným z hlavných cieľov je zvýšenie povedomia verejnosti o význame úspor pre domácnosti a ekonomiku krajiny.

Sporenie je aktuálne aj v súčasnosti, možnosti sa rozšírili a na trhu pribudlo viacero produktov. Slováci môžu ukladať svoje prostriedky na sporiacich účtoch, vkladných knižkách, termínovaných vkladoch, či v podielových fondoch.

Zdravé financie

Sporenie je dôležitou súčasťou finančného plánovania a zabezpečuje stabilitu a bezpečnosť v prípade neočakávaných udalostí, ako je strata zamestnania, či zdravotné problémy. Podľa finančných odborníkov by si jednotlivci mali odkladať 10 % zo svojho príjmu na krátkodobé sporenie, rovnakú časť na strednodobé a ďalšiu na dlhodobé, čím by usporili až 30 % mesačných príjmov.

Mať úspory umožňuje lepšie zvládať nečakané výdavky a pripravuje na dôchodok. Nikdy nevieme, kedy nás postihne neočakávaná udalosť, no mať úspory poskytuje istotu, že sa v ťažkých časoch nebudeme musieť ihneď zadlžovať.

Nezávislosť a kontrola nad vlastnými financiami sú ďalšími prínosmi sporenia. Úspory znižujú závislosť na pôžičkách a umožňujú lepšiu kontrolu nad životnými rozhodnutiami.

Sporenie slúži pri plánovaní budúcnosti, vytváranie rezervy má iný význam. Odporúčaná finančná rezerva pokrýva šesť platov. Na rozdiel od sporenia má slúžiť len na nečakané udalosti.

Pravidelnosť je kľúčová. Zavedenie trvalého príkazu na 10 % z príjmu je odporúčanou stratégiou, ktorá neovplyvní životný štandard, no môže viesť k ďalším finančným zvykom.

Záujem o investovanie stúpa

Reprezentatívny prieskum Partners, realizovaný agentúrou Focus, odhalil, že viac ako 75 % Slovákov si pravidelne odkladá časť svojho príjmu. Až 71 % Slovákov dokáže šetriť, pričom peniaze ukladajú hlavne na finančnú rezervu, na nepredvídateľné výdavky a na dôchodok.

Drvivá väčšina z nich však nezhodnocuje úspory efektívne. „Aj dvojpercentná inflácia môže za 30 rokov znížiť hodnotu peňazí o polovicu,“ konštatoval finančný analytik z Finančného kompasu Matej Dobiš.

Investovanie sa však stáva čoraz populárnejším. Počet domácností, ktoré investujú, vzrástol o 12 % za posledné dva roky, pričom viac ako polovica opýtaných investuje aspoň časť svojho príjmu. „Pri mesačnej investícii 50 eur do ETF fondov môže človek po 10 rokoch nasporiť až 8 234 eur,“ dodáva Dobiš.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Finančný kompasPARTNERS