Aj menej prorastová konsolidácia je v súčasnosti podľa rozpočtovej rady lepšia než žiadna

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Euro, slovenská vlajka, ekonomika, Slovensko, peniaze
Foto: Ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Konsolidačný balíček navrhnutý vládou, ktorý má začať ozdravovanie verejných financií v roku 2025, bude mať výrazný negatívny vplyv na ekonomiku, pričom najviac sa prejaví v roku 2026. Uviedla to Zuzana Múčka z Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ).

Zvýraznila, že krátkodobé straty na ekonomickom raste, podporené zvýšením firemných daní a zavedením nesystémových daní, znižujú investičnú aktivitu, konkurencieschopnosť a oslabujú trh práce.

Napriek negatívnym strednodobým dopadom je však podľa Múčky konsolidačný balíček dôležitý, pretože z dlhodobého hľadiska prinesie pozitíva v podobe trvalo nižších rizikových prirážok. Tieto prirážky budú časom prevaľovať aj nad stratami spôsobenými zvýšenými firemnými daňami.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

„Aj v súčasnej štruktúre konsolidačný balíček zabezpečí pokles rozdielu medzi úročením verejného dlhu a rastom ekonomiky, čo prispeje k spomaleniu tempa rastu zadlženia,“ dodala Múčka.

Podľa RRZ bude nevyhnutné prijímať ďalšie ozdravné opatrenia po roku 2028, aby sa udržal deficit verejných financií pod hranicou troch percent HDP a zabezpečila potrebná rezerva na zvládanie budúcich kríz. Očakáva sa, že pozitívne dopady konsolidácie na rast bude vidieť najskôr v roku 2028, kedy príspevok k rastu HDP prekoná jednotkové straty spôsobené konsolidáciou.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Zuzana Múčka
Firmy a inštitúcie RRZ Rada pre rozpočtovú zodpovednosť