Konsolidačný balíček navrhnutý vládou, ktorý má začať ozdravovanie verejných financií v roku 2025, bude mať výrazný negatívny vplyv na ekonomiku, pričom najviac sa prejaví v roku 2026. Uviedla to Zuzana Múčka z Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ).
Zvýraznila, že krátkodobé straty na ekonomickom raste, podporené zvýšením firemných daní a zavedením nesystémových daní, znižujú investičnú aktivitu, konkurencieschopnosť a oslabujú trh práce.
Schválený rozpočet by mohol prekročiť stanovený deficit HDP, varuje rozpočtová rada
Napriek negatívnym strednodobým dopadom je však podľa Múčky konsolidačný balíček dôležitý, pretože z dlhodobého hľadiska prinesie pozitíva v podobe trvalo nižších rizikových prirážok. Tieto prirážky budú časom prevaľovať aj nad stratami spôsobenými zvýšenými firemnými daňami.
„Aj v súčasnej štruktúre konsolidačný balíček zabezpečí pokles rozdielu medzi úročením verejného dlhu a rastom ekonomiky, čo prispeje k spomaleniu tempa rastu zadlženia,“ dodala Múčka.
Analytici NBS vidia v rozpočte iba začiatok ozdravovania verejných financií, upozorňujú na potrebu prijatia dodatočných opatrení
Podľa RRZ bude nevyhnutné prijímať ďalšie ozdravné opatrenia po roku 2028, aby sa udržal deficit verejných financií pod hranicou troch percent HDP a zabezpečila potrebná rezerva na zvládanie budúcich kríz. Očakáva sa, že pozitívne dopady konsolidácie na rast bude vidieť najskôr v roku 2028, kedy príspevok k rastu HDP prekoná jednotkové straty spôsobené konsolidáciou.