České banky podnikajú hlavne na domácom trhu a na ich príjmy preto príliš nevplývajú zmeny kurzu národnej meny.
Mierne posilnenie českej koruny, ktoré nastalo po rozhodnutí centrálnej banky neudržiavať kurz na úrovni maximálne 27 CZK/EUR, bude podľa medzinárodnej ratingovej agentúry Moody’s predstavovať pre české banky iba mierne riziko. Česká národná banka minulý týždeň zrušila maximálnu prípustnú úroveň posilnenia koruny voči euru v reakcii na to, že v krajine stúpla inflácia. Banka tak dovolila korune prvýkrát za tri a pol roka posilňovať. Agentúra Moody’s konštatovala, že české banky podnikajú hlavne na domácom trhu a na ich príjmy preto príliš nevplývajú zmeny kurzu národnej meny.
Koruna by nemala dramaticky posilniť
„Česká centrálna banka sa zaviazala, že bude obmedzovať volatilitu koruny. Preto neočakávame, že koruna posilní dramaticky, ako napríklad švajčiarsky frank, ktorý stúpol o 40 percent po zrušení fixného kurzu voči euru,“ uviedla agentúra. Ratingová agentúra si zároveň všíma, že podľa minulotýždňových údajov českého štatistického úradu krajina prvýkrát vo svojej histórii dosiahla prebytok verejných financií.
Prebytok za rok 2016 bol vo výške 29,3 mld. CZK, čiže na úrovni 0,6 percenta hrubého domáceho produkt (HDP), pričom v roku 2015 verejné financie ČR vykázali deficit 28,7 mld. CZK (0,6 % HDP). Moodys prognózuje, že v závere roka 2018 bude verejný dlh krajiny pod úrovňou 35 percent HDP, pričom na konci roku 2016 bol vo výške 37,2 percenta HDP.