BRATISLAVA 21. októbra (WEBNOVINY) – Vývoz vody mimo územia Slovenska bude zakázaný. Vyplýva to z novely Ústavy SR, ktorú v utorok schválil parlament. Po novom do 4. článku Ústavy SR pribudne odsek, ktorý zakazuje cez hranice prepravovať vodu odobratú z vodných útvarov na území Slovenskej republiky dopravnými prostriedkami alebo potrubím.
Zákaz sa nebude vzťahovať na vodu na osobnú spotrebu, pitnú vodu balenú do spotrebiteľských obalov na území SR a prírodnú minerálnu vodu balenú do spotrebiteľských obalov na území SR. Zákon rovnako umožňuje vývoz vody zo Slovenska na poskytnutie humanitárnej pomoci a pomoci v núdzových stavoch.
Poslanci odobrili eurové eseročky, podľa Chrena sú paškvilom
Poslanci schválili vládny zákon o energetickej efektívnosti
Dlh Slovenska klesol, Ficova vláda môže zvýšiť výdavky
Spotrebiteľov pred nebankovkami ochráni zákon
Ide o kompromisnú dohodu medzi vládnym Smerom-SD, ktorého minister životného prostredia Peter Žiga návrh predkladal, a opozíciou, predovšetkým KDH. Parlament schválil aj pozmeňovací návrh poslanca za SDKÚ-DS Ľudovíta Kaníka, podľa ktorého SR chráni nerastné bohatstvo a prírodné dedičstvo v prospech občanov a nasledujúcich generácií.
Ide o nesystémový a neštandardný zákon
Zámer zakotviť do ústavy zákaz vývozu vody predstavili v júli predseda vlády Robert Fico a minister životného prostredia Peter Žiga. Reagovali tým na kritiku opozície, že novela vodného zákona z dielne ministerstva životného prostredia, ktorú Žiga predložil do národnej rady začiatkom leta, umožní vyvážať vodu do zahraničia, čo v súčasnosti nie je možné. Naopak, ministerstvo tvrdilo, že v súčasnosti je možný nekontrolovateľný vývoz a novela tomu mala zabrániť.
Podľa poslanca NR SR Petra Muránskeho (KDH) sa jedná o nesystémový a neštandardný zákon, ale KDH návrh ústavného zákona podporuje. Ako povedal Muránsky v utorok na tlačovej besede, pokiaľ by Smer-SD neprišiel s návrhom vodného zákona, ktorý umožňuje vláde vydať licencie na predaj pitnej vody, nebol by potrebný ani ústavný zákon. Na tlak verejnosti a opozície Smer podľa neho ustúpil, pretože sa zľakol a navrhol ústavný zákon, ktorý má zabrániť predaju vody. Muránsky si myslí, že takýto návrh však do ústavy nepatrí.
Smer chcel zakryť pôvodný úmysel
„Ak sa to však nedá riešiť inak, je to prijateľné riešenie. Dalo sa to však riešiť obyčajnou novelou vodného zákona, ktorý by zákon vrátil do pôvodného stavu. Prílohou ústavného zákona je totiž upravený paragraf vodného zákona. Ten už nehovorí o predaji vody ani vydávaní licencií,“ upozornil s tým, že Smer-SD nebol v tomto ochotný ustúpiť, chcel si prihriať politickú polievku a predložil ústavný zákon. „My chceme zabrániť vývozu vody do zahraničia a preto sme sa rozhodli nesystémový krok podporiť,“ konštatoval.
Smer-SD chcel zakryť podľa Muránskeho svoj pôvodný úmysel novelou vodného zákona umožniť vývoz vody a preto predložil ústavný zákon. „Ak by taký úmysel nemal, v novele vodného zákona by predaj vody do zahraničia nefiguroval. Prílohou zákona by nebola vyhláška, ktorá spoplatňovala vývoz vody. Ak by zámer predávať vodu nebol, nebola by ani vyhláška. Je z toho absolútne jasné, že vláda pripravovala predaj vody a obchodovanie s vodou do zahraničia,“ vyhlásil. Zároveň Muránsky privítal, že minister životného prostredia Peter Žiga rokoval s opozíciou. Podľa neho vyšiel KDH v ústrety v tom, že návrh upraví tak, aby ľudia pre svoju potrebu mohli vyvážať pitnú vodu do zahraničia aj v iných ako spotrebiteľských obaloch.