Vo vzduchu visia tvrdšie sankcie, podľa Obamu rozhodne Putin

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Putin
Invázia vojsk Ruska na Krym znepokojila celý svet, protest vyjadrili aj na tradičnom Fašiangovom sprievode v nemeckom Düsseldorfe bizardnou podobizňou ruského prezidenta Vladimira Putina. Foto: SITA, AP

KRÜN 9. júna (WEBNOVINY) – Lídri Veľkej Británie, Kanady, Francúzska, Nemecka, Talianska, Japonska a Spojených štátov amerických zaujali na summite G7 v Nemecku tvrdý postoj k účasti Ruska na ukrajinskom konflikte.

Sankcie stiahnu, keď Rusko splní záväzky

Krajiny G7 sú pripravené posilniť sankcie voči Rusku, ak to bude potrebné, povedali prezident Spojených štátov Barack Obama a nemecká kancelárka Angela Merkelová. Tiež chcú, aby sa Rusko a Ukrajina riadili dohodou z bieloruského Minska o zastavení bojov medzi proruskými separatistami a vládnymi jednotkami na východne Ukrajiny.

„Nakoniec to bude problém pána Putina. Musí sa rozhodnúť,“ povedal Obama novinárom pri uzavretí summitu. „Bude pokračovať v ničení domáceho hospodárstva a ruskej izolácii v mylnej snahe obnoviť slávu Sovietskeho zväzu alebo si uvedomí, že sila Ruska nevisí na narúšaní územnej integrity a suverenity iných krajín?“ dodal Obama. K sankciám lídri dodali, že „budú stiahnuté, keď Rusko splní svoje záväzky“.

Lídri taktiež rokovali o gréckej dlhovej kríze na skupinových, ako aj na bilaterálnych stretnutiach. Európa je pripravená ukázať Aténam solidaritu, ak sa zavedú ekonomické reformy, uviedla Merkelová.

Všetko o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Do konca storočia by sa mali prestať používať fosílne palivá

Grécka ľavicová vláda minulý týždeň odmietla návrhy dohody „peniaze za reformy“ od veriteľov. Teraz bude musieť predložiť vlastnú alternatívu, aby veritelia odblokovali finančnú pomoc, ktorá vyprší na konci júna. „Už neostáva veľa času. Počíta sa každý deň,“ dodala Merkelová.

Na summite sa predstavitelia najväčších svetových ekonomík zároveň dohodli na odstavení ich hospodárstiev od uhlíkových palív. Je to veľký krok v boji s globálnym otepľovaním. V správe sa zaviazali, že vyvinú dlhodobé nízko uhlíkové stratégie a do konca storočia prestanú používať fosílne palivá.

Obrazom: Stretnutie členov skupiny G7 v Nemecku

Taktiež vyzvali ostatné krajiny, aby sa pridali k ich snahe, čím by urýchlili prístup k obnoviteľným zdrojom energie v Afrike a zintenzívnili podporu iniciatív zraniteľných krajín zvládnuť klimatické zmeny. „Merkelovej G7 hovorí ‚Auf Wiedersehen‘ (zbohom) fosílnym palivám,“ vyhlásila svetová mimovládna organizácia Avaaz.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Angela MerkelováBarack Obama