BRATISLAVA 4. marca (WebNoviny.sk) – Vo všetkých pohoriach Slovenska platí mierne lavínové nebezpečenstvo, t. j. 2 stupeň, v Tatrách pod 1600 m n.m. a vo Fatrách doobeda 1. stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice a to vo všetkých orientáciách svahov. Počas predchádzajúceho týždňa napadlo do dvoch cm nového snehu.
Vplyvom premenlivého vetra a veľmi nízkych teplôt v priebehu predchádzajúcich dní sa vytvárajú vo vnútri snehovej pokrývky nestabilné snehové vrstvy. Povrch snehovej pokrývky je veľmi tvrdý, vetrom ubitá hrubá kôra miestami aj ľadový.
Lavína vo francúzskych Pyrenejach zabila jedného človeka, ďalší sa vážne zranil
V záveterných svahoch pokrytý popraškom nového snehu. Nebezpečenstvo uvoľnenia lavín je veľmi rôznorodé, uvoľnenie lavín je možné hlavne pri veľkom dodatočnom zaťažení, obzvlášť na strmých svahoch nad 35°. Pod takýmto zaťažením sa rozumie lyžovanie skupiny lyžiarov súčasne, pád lyžiara, prípadne peší výstup turistu vo svahu.
Tendencia lavínového nebezpečenstva: so zotrvaním záporných teplôt stúpajúca.
Lavína vo Švajčiarsku pochovala lyžiarku, ďalší lyžiari sú zranení
Dnes ráno prevláda na horách jasné počasie s dohľadnosťou až do 100 km . Teploty dosiahli v dolinách -7°C, na vrcholoch hôr -12°C. Fúkal mierny premenlivý vietor. Počas posledného týždňa napadlo do 2 cm snehu. Povrch snehovej pokrývky je silnými mrazmi a vetrom utlačený na tvrdú kôru, miestami ľadovú vrstvu. Dlhodobo pretrvávajúce nízke teploty majú negatívny dosah na premenu a stabilizáciu snehovej pokrývky, vytvára sa hranato zrnný nestabilný sneh.
Vplyvom meniaceho sa smeru vetra sú nebezpečné všetky orientácie. Na záveterných stranách najvyšších polôh, najmä v úzkych žľaboch a terénnych depresiách sa nachádzajú nafúkané dosky a vankúše, ktorých stabilita je nízka.